Sözcü Plus Giriş
GALERİ Nazilerin 'zaman kapsülü' bulundu 29 Eylül 2016 06:28
1 Polonya'nın kuzeydoğusundaki Batı Pomeranya Voyvodalığı'nın Zlocieniec kentinde, 1934 yılında Naziler tarafından bırakılan, içerisinde mektup ve döneme ait eşyaların yer aldığı bir zaman kapsülü bulundu.
2 Kapsülü, Nazilerin 1934 yılında bıraktığı belirtildi. Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Zlocieniec Belediyesi yetkilisi Sebastian Kuropatnicki, zaman kapsülünün voyvodalığın en büyük şehri olan Szczecin’deki Ulusal Müze’ye konulduğunu söyledi.
3 "Kuropatnicki, kapsülün içinde ne olduğu konusunda da şu bilgileri verdi: "Kapsülde Berlin’le Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi kadrolarının eğitimi için yapılacak okulun yeri için daha iyi bir konum bulunması yönünde yazışan yerel bir bankacının mektubu bulundu.
4 Mektup elle ve gotik yazı tipiyle yazılmış. Bankacı mektupta ‘ göl kenarındaki toprak sahibi bankaya borçlu, okul için bu nedenle oradan bir yer alınsın’ demiş. Bu da hoşumuza gitsin ya da gitmesin tarihimizin bir parçası."
5 Kuropatnicki, kapsülde ayrıca bozuk paralar, kentin fotoğrafları, dönemin Almanca gazetelerinin yer aldığını da belirtti.
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more