Sözcü Plus Giriş

Nobel Ödüllü Malala Yusufzay artık bir milyoner

Pakistanlı kızların okula gitmesi için yürüttüğü kampanya nedeniyle Taliban tarafından başından vurulduktan sonra tüm dünyanın tanıdığı bir isim haline gelen Malala Yusufzay'ın kitabı ve konuşmalarından milyonlarca dolar kazandığı ortaya çıktı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:56, 30/06/2016
Nobel Ödüllü Malala Yusufzay artık bir milyoner

Dört sene önce uğradığı saldırından sonra uzunca bir süre yaşam mücadelesi veren ve bu süre zarfında İngiltere’nin kol kanat gerdiği Malala iyileştikten sonra bölgedeki genç kadınlar için verdiği mücadele nedeniyle 2014 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.

İngiliz Daily Mail gazetesi 18 yaşındaki Malala’nın ailesinin kurduğu “Salarzai” isimli şirketin geçen sene Ağustos ayında kazancının yaklaşık 3 milyon doları (yaklaşık 8 milyon 660 bin TL)bulduğunu yazdı.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Dünyada Nobel Ödülü kazanan en genç isim olan Malala’nın 2013 yılında yayınladığı, Pakitan’daki yaşamını anlattığı “Ben Malala” (I’m Malala) isimli biyografi kitabı, dünya çapında 1.8 milyon kopya sattı. Öte yandan Malala’nın konuşma başına aldığı ücretin 150 bin doları (yaklaşık 433 bin TL)bulduğu söyleniyor.

Malala'nın sözcüsü gazeteye yaptığı açıklamada ailenin 2013 yılından bu yana 1 milyon dolar'a yakın bağışta bulunduğunu ifade etti.

Yayınlanma Tarihi:13:19,