Sözcü Plus Giriş

Obama mülteci meselesinde Almanya ve Kanada’ya teşekkür etti, Türkiye’yi es geçti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde ABD Başkanı sıfatıyla son kez kürsüye çıkan Obama, konuşmasında mülteci krizine ağırlık verdi. Almanya ve Kanada'ya emeklerinden dolayı bizzat teşekkür eden Obama, dünyada en çok Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'yi es geçti.

Sozcu.com.tr
09:54 -
Obama mülteci meselesinde Almanya ve Kanada’ya teşekkür etti, Türkiye’yi es geçti

BM Güvenlik Konseyi’nde dün konuşma yapan ABD Başkanı Barack Obama kapılarını mültecilere açmalarından dolayı Almanya ve Kanada’ya şükranlarını sundu. Obama, “İki ülke mültecilere destek sağlama konusunda beklentilerin üzerinde çaba gösterdi. Şansölye Merkel ile Başbakan Trudeau’ya ve bu iki ülkenin halkına şahsen teşekkür etmek istiyorum. Siyaset bazen zorlu olabilir ama bu doğru olan şeydi” dedi.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR ETMEDİ

“Mültecilerin çok büyük bir kısmı 10 ülke tarafından misafir ediliyor ve bu ülkeler büyük bir yükü taşıyor. Tükiye, Pakistan, Lübnan, İran, Etiyopya bu ülkeler arasında” diyen Obama, 3 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’ye teşekkür etme gereği duymadı.

Konuşmasında Türkiye’den iki kez bahseden Obama sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Türkiye, Tayland, Chad ve Ürdün bir milyondan fazla mülteci çocuğun eğitim görmesini sağladı, bir milyon mülteciye iş buldu.”

360 BİN MÜLTECİ ALACAKLAR

Obama’nın daveti üzerine New York’ta yapılan mülteci zirvesine katılan devletler bu yıl 360 bin mülteci almayı taahhüt etti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği 2016 yılında 1 milyon 100 bin mülteciye sığınma hakkı tanınmasını talep etmişti.

New York buluşmasına katılan ülkelerden Çekya, Romanya, Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya ve Lüksemburg bu yıl kabul edeceği mülteci sayısını 2015’e göre on kat arttırmayı taahhüt etti. Bu yıl 85 bin mülteci alan ABD’nin 2017’de 110 bin mülteciye sığınma hakkı tanıyacağı öğrenildi.

Son güncelleme: 11:09 21.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more