Özbekistan Devlet Başkanı Kerimov hayatını kaybetti

Geçirdiği beyin kanamasının ardından tedavisi hastanede devam eden Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov yaşamını yitirdi.

Özbekistan Devlet Başkanı Kerimov hayatını kaybetti

Reuters’a bilgi veren üç diplomatik kaynak, sağlık durumu ağır olduğu bildirilen Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un öldüğünü söyledi.

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, Pazar günü geçirdiği beyin kanaması nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Narodnoye Slovo adlı resmi gazetede bugün yer alan hükümet açıklamasında 78 yaşındaki Kerimov’un sağlık durumunun son 24 saat içinde ciddi olarak kötüleştiği bildirilmişti.

Pazar günü Özbekistan hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Kerimov'un hastaneye kaldırıldığını açıklanmış ancak detay verilmemişti. Bir sonra ise Kerimov'un kızı, babasının beyin kanaması geçirdiğini duyurmuştu.

27 YILDIR ÜLKESİNİ YÖNETİYOR

Ülkede muhalif görüşlere izin vermemesiyle bilinen Kerimov, 1989 yılında Sovyetler Birliği lideri Mikhail Gorbaçov tarafından Özbek Komünist Parti Genel Sekreterliği’ne getirilmesinden bu yana ülkenin başındaydı.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1991’deki seçimleri kazanarak Devlet Başkanı olan Kerimov, bölgede ABD için stratejik rol üstlenmiş ülke liderlerinden birisi.

ABD’nin 2001 Afganistan harekâtında Özbekistan’ın önemli hava üslerinden birisini ABD’ye açan Kerimov, 2005’te düzenlenen bir sokak gösterisinde halkın üzerine ateş açılmasının ardından Washington’dan gelen eleştirilere tepki göstererek ABD birliklerini üsten çıkarmıştı.

2005 yılında Andijan’daki olaylarda, asker göstericilerin üzerine ateş açmış ve insan hakları örgütlerine göre olayda 700’ün üzerinde kişi hayatını kaybetmişti.