Paris ile Londra arasında mülteci gerginliği

Fransa’da Manş Denizi kıyısındaki Calais mülteci kampının boşaltılmasının ardından, 18 yaşında altındaki sığınmacıların durumu Paris ve Londra arasında anlaşmazlığa yol açtı.

Paris ile Londra arasında mülteci gerginliği

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere’ye çağrıda bulunarak, Calais’de yaşayan henüz reşit olmayan sığınmacıların sorumluluğunu paylaşmasını istedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May ile Cuma günü bir telefon görüşmesi yaptığını belirten Hollande, İngiltere’nin sorumluluğu paylaşarak, 18 yaşın altındaki sığınmacıları ülkeye kabul etmesi gerektiğini ifade etti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Hollande, bir yetişkinin refakat etmediği yaklaşık bin 500 çocuk ve gencin mülteci kabul merkezlerine yerleştirildiğini kaydetti.

Fransa, “Cangıl” olarak adlandırılan Calais kampındaki mültecilerin tahliyesine geçen pazartesi günü başladı. Üç gün içinde yaklaşık 6 bin mülteci, ülkenin farklı yerlerindeki sığınmacı kabul merkezlerine gönderildi. Ancak ailesi yanında olmayan 18 yaşın altındaki mülteciler, Calais kampının yakınlarındaki konteyner barakalar ile diğer sığınmacı kabul merkezlerine yerleştirildi. Ancak bu konteynerların kapasitesinin yetersiz olduğu, çok sayıda çocuk ve gencin geceyi dışarıda geçirmek zorunda kaldığı haber verildi.

cangil12118 yaşın altındaki mültecilerin çoğu İngiltere’ye gitmek istiyor. İngiltere’de ailesi ve akrabaları bulunanların aile birleşimi kapsamında bu ülkeye gitme hakkı bulunuyor.

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd Perşembe günü yaptığı açıklamada, Fransa’yı eleştirerek, Calais’de kalan reşit olmayan mültecilerin “doğru düzgün korunması” gerektiğini söylemişti. Bunun üzerine Rudd’un Fransız mevkîdaşı Bernard Cazeneuve bu açıklamayı “hayretle” karşıladığını belirterek, Londra’ya üzerine düşen sorumluluğu alma çağrısı yapmıştı.

Ekim ayının ortasından bu yana Fransa’da bulunan yaklaşık bin 500 reşit olmayan mülteciden sadece 274’ü İngiltere tarafından kabul edildi. İngiltere İçişleri Bakanı Rudd, İngiltere tarafından kabul edilmeyen çocuk ve gençlerle Fransa’nın daha iyi ilgilenmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Fransa İçişleri Bakanı Cazeneuve ise Paris’in üzerine düşeni yaptığına işaret ederek, İngiltere’nin derhal sorumluluğunu yerine getirmesini ve bu çocuk ve genç mültecileri kabul etmesini istedi.

cangil122BM Mülteciler Yüksek Komiserliği UNHCR tarafından yapılan açıklamada da, Fransa’nın mülteciler özellikle ailesi yanında olmayan çocuk ve gençler sığınmacılara uygun barınma koşulları sağlanması istendi.
Calais kampındaki mültecilerin tahliye edilmesinin ardından, kamptaki baraka ve çadırıların yıkılmasına pazartesi günü başlanması öngörülüyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...