Sözcü Plus Giriş

Patlayan SpaceX roketinin Facebook’a ait uyduyu taşıdığı ortaya çıktı

SpaceX'e ait Falcon 6 isimli roket dün ABD'nin Florida eyaletinde patladı. Patlamada roket ve roketin cumartesi günü uzaya taşıyacağı uydu kullanılamaz hale geldi. Öte yandan 200 milyon değerindeki uydunun Facebook'a ait olduğu ortaya çıktı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:57, 02/09/2016
Patlayan SpaceX roketinin Facebook’a ait uyduyu taşıdığı ortaya çıktı

SpaceX’in CEO’su Elon Musk attığı Tweet’te, rokete yakıt dolumu yapıldığı sırada yaşanan patlamanın sebebinin henüz bilinmediğini ifade etti.

Patlama nedeniyle Musk’ın servetinin bir günde 390 milyon dolar azaldığı ifade ediliyor.

CNN Money’nin haberine göre roket Facebook tarafından Afrika, Ortadoğu ve Avrupa’ya internet erişimi sağlamak için kullanılacak uyduyu taşıyordu.

Amos 6 isimli uydu İsrail şirketi Spacecom’a aitti.

ZUCKERBERG: DERİN HAYALKIRIKLIĞI YAŞADIM

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, SpaceX’e ait roketin başarısız olması nedeniyle “derinden hayalkırıklığı” yaşadığını belirtti. Afrika gezisi sırasında sosyal medyadan görüş bildiren Zuckerberg, “Herkes bu uydunun sağlayacağı fırsatlardan yararlanana kadar çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

a8a8a8a8afsa
Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’nda dün yerel saatle 9.07’de gerçekleşen ve dört dakika boyunca süren büyük patlama kilometrelerce ötede sarsıntıya sebep oldu.

SpaceX 2010 yılından beri başarılı 25 roket fırlatması gerçekleştirdi. Roketler Uluslararası Uzay İstasyonu’na ihtiyaç maddeleri taşımak ve uzaya uydu göndermek için kullanılıyor.

Yayınlanma Tarihi:11:41,