Sözcü Plus Giriş

Pekin Güney Çin Denizi’ne füze sistemi yerleştirdi

Çin'in Güney Çin Denizi'nde bulunan ve Pekin yönetimiyle Tayvan arasında gerilime yol açan adaya füze savunma sistemleri yerleştirdiği belirtiliyor

Güncellenme: 12:23, 18/02/2016
Pekin Güney Çin Denizi’ne füze sistemi yerleştirdi

14 Şubat’ta çekildiği belirtilen ve ABD’li yayın kuruluşu Fox News tarafından yayınlanan uydu görüntülerinde adaya toplam iki füze bataryası ve 8 füze rampası konuşlandırıldığı görülüyor.


Tayvan hükümeti de Yongxing (Woody) adasına füze sistemlerinin yerleştirildiğini belirtti.
Pekin ise iddiaları yalanladı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, iddiaların Batı medyası tarafından yayınlanan yalan haberlerden ibaret olduğunu savundu. Avustralyalı mevkidaşı Julie Bishop ile birlikte düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlayan Wang, “Medya asıl Güney Çin Denizi’ne yerleştirdiğimiz ve gemilerin geçişini çok daha güvenli hale getiren deniz fenerlerine odaklanmalı” dedi.

ABD’nin Pasifik Donanması Komutanı Amiral Harry Harris, füze sistemlerinin yerleştirildiğinin teyit edilmesi durumunda bu gelişmenin Güney Çin Denizi’nin askeri üs haline getirilmesi anlamına geleceğini ifade etti ve “Bu tutum Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’în verdiği tüm taahhütlere ters düşer” dedi.

Pekin yönetimi, tartışmalı Güney Çin Denizi adaları üzerinde hak iddia ederek bölgede altyapı çalışmaları başlatmıştı. Çin hükümeti bu kararının uluslararası hukuka uygun olduğunu ve amacın sadece sivil halka hizmet götürmek olduğunu ifade ediyor.
Ancak başta Tayvan olmak üzere Vietnam, Filipinler, Malezya ve Brunei gibi ülkeler de bölgedeki adalar üzerinde hak iddia ediyor ve Pekin’i Güney Çin Denizi’ni askeri üsse çevirmekle suçluyor.

BBC