Putin: Türkiye ile ilişkilerin düzelmesini istiyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yunanistan'a düzenlediği iki günlük resmi ziyaret kapsamında Başkent Atina'da Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya geldi. İki lider görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti. Ortak basın toplantısında Ankara-Moskova hattında yaşananlara değinen Putin, "Biz de ilişkilerin düzelmesini istiyoruz" dedi.

Putin: Türkiye ile ilişkilerin düzelmesini istiyoruz

Geçen Kasım ayında Türkiye hava sahasını ihlal etmesinin ardından Türk jetleri tarafından düşürülen Rus SU-24 savaş uçağıyla ilgili bir soru üzerine Rusya Devlet Başkanı Putin, şu açıklamalarda bulundu:

“Biz özür duymadık. Ayrıca hasarın tazmin edilmesiyle ilgili bir hazırlık da görmedik. İlişkilerin yeniden düzeltilmesi arzusunu duyduk. Biz de ilişkilerin düzelmesini istiyoruz. Onları bozan biz değiliz. Biz, Türkiye-Rusya arasındaki partnerlik ve dostluk ilişkilerini görülmemiş düzeye getirmek için her şeyi yaptık. Türk-Rus halkları arasında dostluk çok yüksek seviyelere ulaşmıştır. Biz buna çok değer verdik. Neden bu yapıldı, hâlâ aklım almıyor.”

Putin, Ankara ile ilişkilerin düzelmesi için açıklamaların dışında, bu yönde bazı adımlar atılması gerektiğinin de altını çizdi. Putin, Biz Türkiye tarafıyla değişik kanallardan iletişim halindeyiz. Onlar bizim vereceğimiz cevabı biliyorlar. Biz bazı somut adımlar bekliyoruz. Henüz bunlar yok” dedi.

 

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...