Sözcü Plus Giriş

Putin’in Erdoğan’dan tek şartı var

Rusya'nın, düşürülen uçağın ardından Türkiye ile ilişkilerini tam olarak normalleştirmek için son şartı ortaya çıktı; Rusya Lideri Vladimir Putin, düşen uçağın Rus pilotunu öldüren Suriye'deki grubun başında olan Türkiye vatandaşı Alparslan Çelik'in "objektif şekilde yargılanmasını" istedi.

Zeynep GÜRCANLI
Güncellenme: 15:53, 29/06/2016
Putin’in Erdoğan’dan tek şartı var

Bu şartı kamuoyuna ise, Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği, resmi twitter hesabı üzerinden duyurdu. Büyükelçilik hesabından paylaşılan twitte, “Rus pilotunu öldürmesiyle suçlanan Türkiye vatandaşı ile ilgili soruşturma sürecinin objektif olacağı konusunda ümit ifade edildi” denildi.

ÇELİK HAKKINDA ÖNCE “TAKİPSİZLİK” VERİLMİŞ, ARDINDAN BU KARAR BOZULMUŞTU

Rus uçağının vurulmasının ardından, pilotlardan biri Suriye topraklarına paraşütle inmeyi başarmış, ancak buradaki bir grup tarafından linç edilmişti.

Suriye’deki grubun lideri konumundaki Türk vatandaşı Alparslan Çelik de o dönemde Türk medyasına yaptığı açıklamada, Rus pilotun kendi emriyle öldürüldüğünü söylemişti.

Çelik daha sonra Türkiye’ye dönmüş, katıldığı bazı cenaze törenlerinde görüntülenmiş, ardından İzmir’de bir kafeye makineli tüfekle gitmeye kalkınca, gözaltına alınmıştı.

Çelik hakkında, Rus pilotun öldürülmesi konusunda da dava açılmış ,ancak bu davada “takipsizlik” kararı verilmişti.

Mahkeme geçen hafta ise, yeni deliller bulunduğu gerekçesiyle bu “takipsizlik” kararını bozmuş, yargılamanın yeniden başlayacağı duyurulmuştu.

Mahkemenin Çelik’i Rus pilotun ölümü konusunda yeniden yargılama kararından sadece saatler sonra ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Lideri Vladimir Putin’e özür mektubunu göndermişti.

İLGİLİ HABERTürkiye-Rusya ilişkileri... İşte 'kriz bitti'nin tweet'iTürkiye-Rusya ilişkileri… İşte ‘kriz bitti’nin tweet’i