Rum-Yunan-İsrail üçlü zirvesi Güney Kıbrıs’ta gerçekleşti

Rum-Yunan-İsrail üçlü zirvesi Güney Kıbrıs’ta gerçekleşti

Rum-Yunan-İsrail üçlü zirvesi Güney Kıbrıs’ta gerçekleşti

 DHA DIŞ HABER- 

Çipras: “Kıbrıs sorununda garantisiz ve garantörsüz çözüm istiyoruz”

Rum Yönetimi başkanı Nikos Anastasiadis, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ilk zirve toplantısını bugün Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirdi.

Ortak basın toplantısında, enerji güvenliği ve AB’nin enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine katkı sağlayacak ortak çalışmalar yapılacağı açıklandı

Güney Kıbrıs-Yunanistan-İsrail devlet ve hükümet başkanları arasındaki ilk zirvede, “enerji güvenliğine ve üç ülkenin, AB’nin enerji kaynaklarını çeşitlendirmesine katkı koyacak ortak çalışmaları ileri götürme” konusunda anlaşma sağlandı. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu zirve sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısı öncesinde su kaynaklarının yönetimiyle ilgili anlaşma üç ülkenin Tarım bakanı tarafından imzalandı.

Anastasiadis görüşmeyi “tarihi” diye niteledi

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis “tarihi” diye nitelediği zirvede benimsenen “Lefkoşa Bildirisi”nin enerji, turizm, çevre, suyun yönetimi, terörle mücadele ve mültecilik konularındaki işbirliklerinin temel taşını oluşturacağını vurguladı ve uzlaşıya vardıkları konuları izlemek üzere bir de üçlü eşgüdüm komitesi kurulacağını açıkladı.

Netanyahu doğal gaz boru hattı kurulması ve deniz altı elektrik kablosu döşenmesi olanaklarını ele aldıklarını açıkladı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, üç ülkenin, İsrail ve Güney Kıbrıs’tan doğal gazı Yunanistan’a, oradan da Avrupa’ya taşıyacak bir doğal gaz boru hattı kurulması ve İsrail-Güney Kıbrıs-Yunanistan elektrik şebekelerini birleştirecek deniz altı elektrik kablosu döşenmesi olanaklarını ele aldıklarını açıkladı. Netanyahu da zirveyi “tarihi” diye niteledi.

Çipras: “Kıbrıs sorununda garantisiz ve garantörsüz çözüm istiyoruz”

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise, enerji ve diğer bağlantılı alanları ele aldıklarını belirterek İsrail ve Güney Kıbrıs rezervlerinin, iki ülke doğal gazının, Yunanistan’ın köprü görevi üstlenmesiyle Avrupa’ya taşınarak değerlendirilmesinin önemine vurgu yaptı. Çipras, Kıbrıs sorununa da değindiği açıklamasında “Kıbrıs sorununda garantisiz ve garantörsüz çözüm istiyoruz” dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Üç liderin ortak toplantı görüntüsü

Anastasiadis açıklama

Netanyahu açıklama

Çipras açıklama
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...