Sözcü Plus Giriş

Rusya: Esad’ı değil terörle mücadelesini destekliyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Zaharova: Biz Esad rejimini desteklemiyoruz, onun terörle mücadelesini destekliyoruz

Güncellenme: 14:54, 25/02/2016
Rusya: Esad’ı değil terörle mücadelesini destekliyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Temsilcisi Mariya Zaharova, Rusya ile Türkiye’nin ilişkilerini anlattı.

Zaharova’nın “Argumentı i Faktı” gazetesine verdiği röportajı şu şekilde:

“Soru: Federasyon Konseyi Rusya Hava Kuvvetleri’nin operasyona başlamasına ilişkin kararı aldığı gün herkes bu kararın en önemli sebebinin teröristlerle mücadele olduğunu söyledi. Fakat nedense Lazkiye’de korunması gereken bir üssün bulunduğunu söylemediler. Evet biz Beşşar Esad rejimini korumaktan ve Yakın Doğu’daki etki noktasının korunmasından yanayız. Neden tüm ülkeler kendi jeopolitik çıkarlarından bahsediyor da Rusya bundan çekiniyor?

Zaharova: Biz hiçbir şeyden çekinmiyoruz, biz sadece rejimin korunması veya yok olmasının çıkışı olmayan bir yol olduğunu düşünüyoruz. Dışarıdan desteklenen veya tam tersi sallanan hiçbir model devlet için doğru olamaz. Bu zararlı bir yol, bunun birçok örneği var.

Biz hiçbir zaman Yakın Doğu bölgesinde çıkarımız olmadığını söylemedik. Fakat neden kendi çıkarlarımıza değil de terörizme odaklandığımızı söylüyorsanız, buna katılamam. Ekonomi, kültür, insani işbirliği bunlar çok doğru ve önemli fakat terör tehdidi varsa diğer herşey yok olur.

Biz Esad rejimini desteklemiyoruz, fakat biz onu IŞİD ile mücadele eden Kürtleri ve muhalifleri desteklediğimiz gibi terörle mücadelede destekliyoruz. Biz yasadışı oluşumlara silah gönderilmemesi gerektiğini söylüyoruz. ABD’nin Şam’ı vurmaması için herşeyi yaptık. Fakat Şam ile muhalefetin çatışmasında biz taraf seçmedik. Biz Suriye’nin egemenliğini ve uluslararası hakkını koruduk.

Soru: Suriye’de operasyonlara başladığımız zaman herkes “Ne diyorsunuz, büyük bir savaş olmayacak” diyordu. Türkiye Irak’a askerlerini gönderir göndermez, Suudi Arabistan Türkiye ile ortak tatbikatlar düzenlemeye başlar başlamaz uzmanlar fikirlerini hemen değiştirdi. Artık bunun büyük bir savaşa dönüşebileceğini söylüyorlar. Peki size göre böyle bir tehlike var mı?

Zaharova: Biz hala savaş hakkındaki eski düşüncelerimizde yaşıyoruz, düşman varsa ölü de var. Fakat bugün düşman görünmez o zaten bu yüzden tehlikeli. Belçika veya İtalya’da yaşarken sizin yanınızda yaşayan, çocuklarını okula götüren insanın bir gün şehrin ortasında kendisini ve ailesini patlatabileceği ihtimali aklınıza gelmez. İşte bu savaş ve bu savaş uzun zamandır var.

Münih Konferansı’nda dünya liderleri gelişmiş dünya için uluslararası terörizmin tehdit olduğunu söylediler. Onlar Rus temsilcilerin yıllar önceki konuşmalarını tekrar ettiler. Geçen sene Lavrov bunları söylediğinde ıslık çalıp ayaklarını yere vurmuşlardı. Şimdi aynı insanlar ciddi yüzlerle aynı tezleri tekrar ediyorlar. Daha önce neredeydiniz? Ben nerede olduklarını söyleyeyim, Arap Baharı’nı destekliyorlardı.

Soru: Peki Erdoğan? Tüm dünyanın korktuğu teröristleri açık açık destekleyen Türkiye’nin tavrı hakkında ne diyeceksiniz?

Zaharova: Bazı uzmanlar bunların Osmanlı İmparatorluğu’nun yeniden doğma çabaları olduğunu söylüyorlar. Biz gelişmiş devlet Türkiye ile iş yapmaya alıştık. Fakat Türk siyasi eliti, Türkiye’de Osmanlı İmparatorluğu’nun yeniden doğmaya başladığını söyleyenlere inanmak için gerekli sebepler sunuyor. Eğer bu gerçekten böyleyse, ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun şu anda Ankara’nın eylemlerine ses çıkarmayan Avrupa ülkeleri için nelere mal olduğunu hatırlatmak isterim. İkincisi, Osmanlı İmparatorluğu’nun kendisi için bu hikaye nasıl sona erdi. Bir şey daha var. Osmanlı İmparatorluğu’nun var olduğu dönemde onu ‘Avrupa’nın hasta adamı’ olarak adlandırıyorlardı. Türkiye yine bu şekilde anılmak ister mi? Benim şüphelerim var.

Soru: Rusya Dışişleri Bakanlığı Türkiye ile görüşmeye ve bu büyük bir çatışmaya dönüşmeden ilişkileri düzeltmeye hazır mı?

Zaharova: Biz ilişkilerimizi kötüleştirmek için bilerek bir şey yapmadık. Çeşitli olaylar, çeşitli trajediler, hatalar, suçlar oluyor, ama sonra olaylar düzeliyor, affediliyor. Belki unutulmazlar fakat tarihe gömülüyor. Kendi suçunu haklı çıkarmak veya özür dilemek ve diğer herkesin bu özürleri kabul etmesi için her şeyi yapmak olur. Fakat Ankara böyle bir şans bırakmadı.

Soru: Türkiye NATO üyesi, fakat NATO’nun bu konudaki tavrı anlaşılmıyor. Onlar Erdoğan onlarla birlikte değilmiş, bu olaylar onları kapsamıyormuş gibi davranıyorlar. Neden?

Zaharova: Yine hadi gelin bu durumun kim için karlı olduğunu bulalım. NATO’nun başında kim var? Washington. ABD nerede, Rusya, Avrupa ve Türkiye nerede? Yani ABD bu ateşi körüklüyor ve tüm bunlar Avrupa kıtasına yönelik. Prensip olarak Avrupalıların Yakın Doğu’daki hataları onlara göçmen sorunu olarak geri döndü.”

DHA

 

Yayınlanma Tarihi:14:09,