Sözcü Plus Giriş

Sarkozy Türkiye üzerinden İngiltere’ye seslendi

Nicolas Sarkozy, 2017 yılında gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde galip gelmesi durumunda İngiltere'ye, AB'den ayrılma kararlarını geri alabilmeleri için yeni bir anlaşma için teklif yapacağını belirtti.

22:55 -
Sarkozy Türkiye üzerinden İngiltere’ye seslendi

Financial Times gazetesine göre Sarkozy’nin bahsettiği bu yeni anlaşma Schengen bölgesini reform etmeyi, Avrupa Komisyonu’na belirli sınırlamalar getirmeyi, euro bölgesinde entegrasyonu ilerletmeyi ve Türkiye ile üyelik görüşmelerinin durdurulmasını öngörüyor.

Paris’te iş insanlarına konuşan eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, “İngilizlere, ‘(birlikten) çıktınız, ama masada artık yeni bir anlaşma ve sizin için yeniden oylama fırsatı var’ derim” ifadelerini kullandı.

‘KALMAK İSTER MİSİNİZ?’

Sarkozy, “Fakat bu sefer eski Avrupa değil, yeni Avrupa’da olacaksınız. Kalmak ister misiniz? Eğer cevabınız evetse bu çok iyi olacak. Çünkü Türkiye ile AB üyeliği görüşmeleri yaptığımız dönemde Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisini kaybetmeyi kabul edemem” dedi. Sarkozy 2012 yılında cumhurbaşkanlığı koltuğunu François Hollande’a kaptırmasının ardından geçtiğimiz ay Nisan 2017’de yapılacak seçimlerde aday olacağını açıklamıştı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more