Şimşek: Rus uçağını düşüren pilotlar kararı kendileri aldı

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ile yaptığı görüşmenin ardından konuşan Şimşek, Rus uçağının düşürülmesi olayıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Şimşek, "Uçağı düşüren pilotlar kararı kendileri aldı. Olayla ilgili yeniden soruşturma başlatacağız" dedi.

Şimşek: Rus uçağını düşüren pilotlar kararı kendileri aldı

Sputnik Türkiye’nin haberine göre Rusya’da temaslarda bulunan Şimşek, “24 Kasım’da Rus uçağını düşüren pilotlar, kararı kendileri aldı. Bu pilotların darbe girişimi sırasında bombardımanlara katıldığı bilgisi elimizde mevcut” diye konuştu.

‘UÇAĞIN DÜŞÜRÜLMESİYLE İLGİLİ YENİDEN SORUŞTURMA BAŞLATILACAK’

Şimşek, Su-24 uçağının düşürülmesiyle ilgili Türkiye’de yapılan soruşturmanın darbe girişimiyle ilgili sürecin tamamlanmasının ardından yeniden başlatılacağını da ifade etti.

‘DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞI İÇİN TAZMİNAT KONUŞULMADI’

Ayrıca Şimşek, Moskova’da görüşmeler sırasında 24 Kasım’da düşürülen Rus Su-24 uçağı için tazminat ödenmesi konusunun gündeme gelmediğini söyledi.

‘ANGAJMAN KURALLARINI 24 KASIM’DAN ÖNCE DEĞİŞTİRDİK’

Şimşek, Türkiye’nin angajman kurallarını Rus uçağı düşürülmeden önce değiştirildiğini de anımsattı. Şimşek, “Suriye uçakları, Türk uçaklarını düşürdüğü için angajman kurallarını değiştirdik. Yeni kurallara göre, bir uçağı vurup vurmama kararı pilotlara bırakıldı” dedi.

Şimşek, darbe girişimi öncesinde Rusya’nın Türkiye’yi uyardığına ilişkin bir bilgi sahibi olmadığını da kaydetti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...