‘3 kişiyi öldürdüm’ diyen Filipinler lideri Duterte ülkesinde mercek altında

Filipinler'deki bağımsız bir insan hakları izleme örgütü, Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin "3 kişiyi bizzat öldürdüm" şeklindeki sözlerini araştıracağını açıkladı.

‘3 kişiyi öldürdüm’ diyen Filipinler lideri Duterte ülkesinde mercek altında

Ülkenin güneyindeki Davao kentinde 20 yıl belediye başkanlığı yapan Duterte, geçen  günlerde yaptığı bir açıklamada, adam kaçırma ve tecavüz şüphelisi üç kişiyi öldürdüğünü söylemişti.

Duterte’nin sözcüsü, açıklamaların gerçek olmadığını, mecazi anlamda sarf edildiğini söylese de, Birleşmiş Milletler (BM) iddiaların araştırılmasını istemişti.

Dünyanın gündeminden düşmüyor! Korkunç itiraf: Şahsen ben de öldürdüm İlginizi Çekebilir Dünyanın gündeminden düşmüyor! Korkunç itiraf: Şahsen ben de öldürdüm

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre; sözcü ise BM’nin talebini “ciddiye almadıklarını” açıklamıştı.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Davao’daki suç oranlarını azaltmasıyla ün kazanmış ve ölüm mangalarına destek verdiği iddiaları nedeniyle eleştirilmişti.

Filipinler: Duterte 'öldürdüm' derken 'mecazi konuşuyor' İlginizi Çekebilir Filipinler: Duterte 'öldürdüm' derken 'mecazi konuşuyor'

Duterte’nin geçen Mayıs’ta seçilmesinden sonra başlattığı uyuşturucuyla savaşta yaklaşık 6 bin kişinin polis, gönüllüler ve paralı askerler tarafından öldürüldüğüne inanılıyor

NYT vahşete ışık tuttu: Bizi hayvanlar gibi katlediyorlar... İlginizi Çekebilir NYT vahşete ışık tuttu: Bizi hayvanlar gibi katlediyorlar...

Filipinler lideri ise politikasından dolayı pişman olmadığını söylemiş ve “Hitler 3 milyon Yahudi’yi katletti. 3 milyon uyuşturucu bağımlısı var. Hepsini öldürmekten mutluluk duyarım” demişti.

Dünyanın gözü orada: İnsanları takır takır öldürüyorlar! İlginizi Çekebilir Dünyanın gözü orada: İnsanları takır takır öldürüyorlar!

Duterte ayrıca pek çok kez insan haklarına aldırmadığını söylemiş ve seçim kampanyası döneminde, uyuşturucu şüphelilerini savunan avukatların da hedef alınabileceğini belirtmişti.

Resmen skandal! Bu açıklama kıyameti koparır! İlginizi Çekebilir Resmen skandal! Bu açıklama kıyameti koparır!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...