AB-Türkiye ilişkileri için kritik gün!

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) dünkü oturumunda, Türkiye'deki OHAL uygulaması sonucu demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerindeki geriye gidiş nedeniyle Avrupa Birliği'yle yürütülen üyelik müzakerelerinin durdurulması yönündeki tavır net bir şekilde açığa çıktı. AP'nin bugün yapacağı oylamayla Türkiye ile yürütülen müzakereleri durdurma kararı alması bekleniyor.

AB-Türkiye ilişkileri için kritik gün!

Dün yaptığı konuşmada AP’nin bugünkü oylamasına değinen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Peşinen söyleyeyim, sonuç ne olursa olsun kıymeti yoktur. AP'nin böyle bir oylama yapması bile terör örgütlerine kol kanat gerdiğinin, onların yanında saf tuttuğununun göstergesidir” dedi.

Önceki gün gerçekleşen Genel Kurul’da AP’nin en büyük grubu olan Avrupa Halk Partisi (Hıristiyan Demokratlar) ve ikinci büyük grubu olan Sosyal Demokratlar başta olmak üzere tüm gruplar benzer açıklamalarda bulunarak, müzakerelerin durdurulması noktasında görüş bildirdi.

İLGİLİ HABERMogherini: İdam Türkiye'yi Avrupa'dan koparırMogherini: İdam Türkiye’yi Avrupa’dan koparır

Türkiye’nin kabul etmemesi üzerine geçen hafta Ankara'ya planlanan ziyareti son anda iptal olan AP Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri de konuşmasında, “Türkiye’de gelinen nokta bize müzakereleri geçici olarak dondurma seçeneğinden başka bir seçenek bırakmıyor” ifadelerini kullandı.

Peki bundan sonra ne olacak?

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; AP'deki siyasi gruplar müzakerelerin dondurulması konusunda görüş birliği içinde olsalar da bu durumun kağıda nasıl dökülmesi konusunda henüz anlaşmış değiller.

METİNDE ANLAŞMA SAĞLANMADI AMA…

Hıristiyan Demokratların metninde “müzakereler geçici olarak ertelensin” ifadesi kullanılırken, Sosyal Demokratların metninde “müzakereler, Türk hükümeti hukuk devletine ve insan haklarına saygı yoluna dönene kadar geçici olarak dondurulsun” ifadelerine yer veriliyor.

Liberaller “Türkiye ile üyelik müzakereleri derhal askıya alınsın”, aşırı sağcı “Uluslar ve Özgürlükler Avrupası” grubu “Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerine son verilsin” ifadesini kullandı.

AB karşıtı “Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi” grubu “Türkiye artık Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getiren bir ülke değil, katılım müzakereleri derhal durdurulsun. Türkiye fon aktarımına son verilsin” ifadelerine yer verdi.

Komünist Grup tarafından hazırlanan taslak metinde ise “katılım müzakerelerinin dondurulması süreci başlatılsın” ifadeleri kullanıldı.

Siyasi grupların genel kurulda oylamanın yapılacağı Perşembe gününe kadar ortak bir karar tasarısı metni üzerinde uzlaşmaları bekleniyor.

OYLAMA 12:00-14:00 ARASINDA

Taslak genel kurulda geçerse AP, Ankara ile üyelik müzakerelerinin başladığı 2005 yılından bu yana ilk defa bu sürecin dondurulması yönünde karar almış olacak.

Oylamanın 12:00-14:00 arasında yapılması planlanıyor.

Kararın hukuksal bağlayıcılığı olmasa da siyasal açıdan AB liderlerinin görmezden gelemeyecekleri yorumu yapılıyor.

AB liderleri ise Aralık ayında bir araya gelecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...