ABD Başkanlık Seçimleri’ni etkileyebilecek gelişme

ABD'de yaklaşan Başkanlık Seçimleri öncesi Demokrat aday Hillary Clinton'a büyük şok! FBI, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde kişisel e-posta hesabı üzerinden devlete ait gizli bilgileri de içeren yazışmalar yaptığı gerekçesiyle Clinton hakkındaki soruşturmanın yeniden açıldığını duyurdu. Clinton cephesinden ise bu karara yanıt gecikmedi.

ABD Başkanlık Seçimleri’ni etkileyebilecek gelişme

Kamuoyu anketlerinde seçimlere iki hafadan az bir süre kala Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’ın önünde görünen Clinton, “Bu soruşturmanın, FBI’ın ilk soruşturmada ulaştığı sonucu değiştirmeyeceğinden emin olduğunu” söyledi.

FBI Başkanı James Corney, “soruşturmayla ilgisi olduğu düşünülen ama soruşturmadan bağımsız başka bir davayla ilgili” yeni yazışmalar bulduklarını belirtmişti.

CLINTON’DAN FBI’A ÇAĞRI

Corney’nin bu açıklaması üzerine Clinton, FBI Başkanı’nı yeni soruşturmaya ilişkin Amerikan halkına bilgi vermeye çağırdı.

Cuma günü duyurulan bu son dalgadaki e-postalar, Clinton’ın baş yardımcısı Huma Abedin’in boşandığı eşi, eski Temsilciler Meclisi Üyesi Anthony Weiner’a yönelik ayrı bir soruşturma sırasında ortaya çıktı.

İngiliz Daily Mail gazetesi, Weiner’ın 15 yaşındaki bir kıza, reşit olmadığını bildiği halde, müstehcen mesaj ve fotoğraflar yolladığını ortaya çıkarmıştı. FBI da Clinton’la ilgili belgelere Weiner’e yönelik soruşturma sırasında ulaştı.

Clinton’ın yazışmalarının “devlete ait gizli bilgileri içerip içermediği” kontrol edilecek.

TRUMP’TAN YANIT GECİKMEDİ

FBI Başkanı James Comey, daha önce Clinton’un “aşırı dikkatsizce” hareket ettiğini ve yargılanacak bir durum olmadığına inandığını söylemişti.

Donald Trump ise bu gelişmeye yanıt vermekte gecikmedi. New Hampshire eyaletine bağlı Manchester kentindeki seçim mitinginde konuşan Trump, “ABD’nin güvenliğini tehlikeye sokan, suç oluşturan ve yasadışı davranışı hakkındaki dava yeniden açıldı” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...