ABD kasırgayı bekliyor: 2 milyon kişi evlerini terk etti

Karayipler'de büyük kayba yol açan ve 24 saat içinde ABD'nin güneybatı kıyılarını vurması beklenen Matthew kasırgası için ülkede alarm verildi. 2 milyon kişiden evlerini terk edip yüksek yerlere çıkmaları istendi.

ABD kasırgayı bekliyor: 2 milyon kişi evlerini terk etti

Olağanüstü hâl ilân edilen Florida, Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletlerine ulaşması beklenen güçlü kasırga nedeniyle insanlar süpermarketlere ve benzin istasyonlarına akın etti.

Dört eyalette yaşayan 2 milyon kişiden evlerini terk ederek yüksek yerlere çıkmaları istendi. Ülkeyi 2012 yılında vuran Sandy kasırgasından beri bu kadar çok sayıda insan yaşadığı bölgelerden tahliye edilmemişti.

h78
ABD Başkanı Barack Obama halkına uyarıda bulunarak, “Vatandaşları uyarıyorum bu ciddi bir fırtına. Eğer yaşadığınız bölgede tahliye uyarısı yapılıyorsa buna uyun” dedi.

h79

KARAYİPLERDE BÜYÜK KAYIP: 26 ÖLÜ

Hızının saatte 205 km’ye ulaşması beklenen kasırga ilk olarak perşembe günü Haiti’yi vurdu. Ülkede büyük hasara yol açan kasırgada 23 kişi yaşamını yitirdi ve binlerce ev yıkıldı. Ülkenin başkenti Port-au-Prince’in büyük kısmının sular altında kaldığı öğrenildi.

h81Ülkenin dış dünyayla bağlantısı kesildiği için kasırganın bilançosu hakkında net bilgi alınamazken Birleşmiş Milletler 350 bin Haitilinin yardım beklediğini açıkladı.

People inspect the rising water level of a river due to the rains caused by Hurricane Matthew passing through Port-au-Prince, Haiti. REUTERS/Carlos Garcia Rawlins

Karayipleri yıkıp geçen kasırgada Dominik Cumhuriyeti’nde de dört kişinin öldüğü öğrenildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...