ABD: Türkiye Gülen’in iadesini resmen istedi ancak…

ABD, Türkiye'nin FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in iadesini resmen istediğini ancak iade talebinin 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olmadığını açıkladı.

ABD: Türkiye Gülen’in iadesini resmen istedi ancak…

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner tarafından yapılan açıklamada şu ifade yer aldı: “Şu anda Türkiye’nin Gülen’in iadesini talep ettiğini teyit edebiliyoruz fakat talebin darbe girişimiyle ilgili olduğunu söyleyemem.”

Talebe ilişkin daha fazla bilgi veremeyeceğinin altını çizen Toner, darbe girişimi dışında “diğer sebeplerden dolayı” Gülen'in iadesinin istendiğini söyledi.

ABD’li yetkililer daha önce Türkiye’den kendilerine ulaşan Gülen ile ilgili belgeleri incelediklerini açıklamış, ancak bu belgelerin resmi iade talebi olmadığı bildirilmişti.

Öte yandan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, 15 Temmuz başarısız darbe teşebbüsünden 40 gün sonra bugün Türkiye’de olacak. Biden, Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek.

Gülen’in iadesiyle ilgili ABD’den gelen heyete dün başlayan FETÖ sunumunun bugün de devam edeceği öğrenildi. Sunum çerçevesinde heyete yaklaşık 6 bin sayfalık iade dosyası anlatılıyor, deliller gösteriliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...