Sözcü Plus Giriş

ABD’de kritik gün! Başkan belirleniyor

ABD, "Rusya'nın 8 Kasım'daki Başkanlık Seçimlerine müdahale ettiği" yönündeki CIA raporuyla çalkalanırken, kritik gün geldi çattı. Seçiciler Kurulu, 20 Ocak'ta Beyaz Saray'a çıkacak ismi belirlemek üzere bugün toplanıyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:24, 19/12/2016
ABD’de kritik gün! Başkan belirleniyor

Trump, 8 Kasım’da halkın oylarıyla 45’inci ABD Başkanı seçildi. Ancak ABD Başkanı halkın doğrudan oylarıyla belirlenmiyor. Amerikalılar, ABD Başkanı’nı belirleyecek olan ve ‘Seçiciler Kurulu’ olarak anılan bir heyetin üyelerini seçiyor. Bu kurulun, eyaletlerden Senato ve Temsilciler Meclisi’ne gönderilen üye sayısı kadar delegesi bulunuyor.

İlginizi ÇekebilirObama'dan tehdit gibi açıklama!Obama'dan tehdit gibi açıklama!

Örneğin; California eyaleti 55 delegeyle temsil ediliyor. Eyaletlerde halkın oylarının çoğunu kazanan aday, o eyaletteki delegelerinin hepsine sahip oluyor. Sonuçta da 538 üyeden oluşan bu kurul, seçimlerden sonra toplanıp, Başkan ve Başkan Yardımcısı’nı belirliyor.

TRUMP’A OY VERMEYECEĞİNİ AÇIKLAYANLAR VAR

Normal şartlarda halkın seçtiği bu temsilciler, ekseriyetle Cumhuriyetçi ise Cumhuriyetçilerin adayına, Demokrat ise Demokratların adayına oy veriyor. Fakat 8 Kasım’daki seçimlerde birçok Cumhuriyetçi Trump’ın adaylığına karşı çıkmıştı. Hatta seçimlerden sonra bazı kurul üyeleri Trump’a oy vermeyeceğini açıklamıştı.

İlginizi ÇekebilirCIA'in gizli raporu basına sızdı!CIA'in gizli raporu basına sızdı!

İşte ABD’nin 45’inci Başkanı’nı belirleyecek Seçiciler Kurulu bugün toplanıyor. Üyeler, ayrı ayrı temsil ettikleri eyaletlerde bir araya gelecek. Sonuç büyük ihtimalle Trump’ın lehine çıkacak. Ama küçük de olsa bir sürpriz ihtimali bulunuyor. Bu da “sadakatsiz seçiciler” olarak nitelendirilen üyelerin marifetiyle gerçekleşebilir.

TEAMÜLLER İŞLERSE TRUMP BAŞKAN, FAKAT…

Bu bağlamda muhtemel iki senaryo bulunuyor. İlk senaryo şöyle: 8 Kasım’da 136 milyonu aşkın ABD’li oy kullandı. Halkın oylarında Clinton, Trump’a yaklaşık 3 milyon fark attı. Ama seçim sistemindeki gariplik nedeniyle, Trump Seçiciler Kurulu üyelerinin büyük kısmını kazandı. Bu sonuca göre; Trump, 306 üyeye sahip ve Başkan olmak için en az 270 üyenin oyunu alması gerekiyor. Trump’ın sahip olduğu üye sayısı, salt çoğunluğun çok üzerinde olduğu için, teamüller işlerse Trump, 20 Ocak’ta Beyaz Saray’a çıkacak.

İlginizi ÇekebilirABD-Rusya krizi an meselesi! Putin bizzat müdahale ettiABD-Rusya krizi an meselesi! Putin bizzat müdahale etti

İkinci senaryo ise şöyle: Clinton Seçici Kurul üyelerinin 232’sine sahip. Dolayısıyla 270 üyenin desteğini alırsa, onun da Başkanlık koltuğuna oturma ihtimali bulunuyor. Bu hesapla Trump’a oy vermesi gereken fakat “sadakatsizlik” gösterip Demokratik Parti’nin adayına oy verecek üye sayısı 38’i bulursa, Clinton, Beyaz Saray’a çıkabilir. Tabii bu ihtimal çok düşük, zira Seçici Kurul üyeleri parti bazında seçiliyor. Cumhuriyetçilerin bu denli fire verdiği tarihte görülmedi.

Yayınlanma Tarihi:05:00,