Deraya’da muhalifler çekiliyor

Suriye'de yaklaşık 4 yıldır hükümetin kuşatması altında bulunan Deraya kasabasından sivillerin ve muhaliflerin çıkmasına olanak tanıyan anlaşma sağlandı.

Deraya’da muhalifler çekiliyor

Taraflar, başkent Şam yakınlarındaki kasabanın tahliyesine Cuma günü başlanacağını belirtti.

Hükümet güçleri Deraya kasabasını 2012 yılında kuşatma altına almış ve şehirde yaşayanlar o tarihten bu yana sürekli bombardıman altında kalıyor ve yiyecek, su ve elektrik sıkıntısı çekiyordu. Sivillere ilk yardım Haziran ayında ulaştırılmıştı.

Bu gelişme, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un Cenevre’de Suriye meselesini ele almak için bir araya gelmelerinden önce yaşandı.

İki bakan, hükümet güçleri ile muhalifler arasında son haftalarda çatışmaların arttığı Halep’te geçici ateşkes sağlamak için bugün bir araya geliyor.

Taraflar arasında varılan Deraya anlaşmasına göre; 700 silahlı milis, muhaliflerin kontrolündeki İdlib şehrine gidecek. 4 bin sivil ise hükümetin sığınaklarına yerleştirilecek.

Uzmanlar, muhaliflerin Deraya’dan çekilmesinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için bir kazanım olduğu görüşünde.

İSYANIN SEMBOLÜNÜN MEMLEKETİ

Deraya, Suriye’de kanlı bir iç savaşa dönüşen protestoların başlatığı ilk yerlerden biriydi.

Deraya aynı zamanda isyanın sembollerinden olan aktivist Ghaith Matar’ın da memleketi.

Matar, isyanın başladığı 2011 yazında kente giren tanklara su şişeleri ve güllerle karşılık vermişti. Matar’ın da öncüsü olduğu protestolar ülke geneline yayılmış, Matar aynı yıl sonbaharında öldürülmüştü.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...