Fidel Castro hayatını kaybetti

Küba'nın efsane lideri Fidel Castro Havana'da yaşamını yitirdi. Küba Devrimi'nin mimarı 90 yaşındaki Castro'nun ölüm haberini kardeşi Raul Castro duyurdu. Bugün cenazesi yakılacak olan Castro için 4 Aralık'ta resmi tören düzenleneceği açıklandı.

Fidel Castro hayatını kaybetti

Sağlık sorunları yaşayan abisinin yerine 2008 yılında devlet başkanlığı görevini üstlenen Raul Castro, “Küba devriminin başkomutanı akşam 22.29’da (TSİ cumartesi sabahı 06.29) yaşamını yitirdi” açıklamasını yaptı.

Raul Castro kameraların karşısına geçti ve abisinin ölüm haberini verdi.

Raul Castro kameraların karşısına geçti ve abisinin ölüm haberini verdi.

BUGÜN YAKILACAK, CENAZE TÖRENİ 4 ARALIKTA

Devlet televizyonunda yayınlanan açıklamada Castro’nun cenazesinin bugün yakılacağını belirtti. AFP’nin bildirdiğine göre Castro’nun cenaze töreni  4 Aralık’ta yapılacak.

Ülkede 9 günlük yas ilân edildiği de belirtildi.

98432dasfgadasd

DÜNYANIN TANIDIĞI İSİM: FİDEL

Fidel Castro tüm dünya tarafından tanınan bir isim. Öyle ki ondan bahsetmek için tek bir isim yeterli oluyor. ‘Fidel’ ismi tüm zihinlerde aynı insana işaret ediyor.

11 ABD BAŞKANI DEĞİŞTİ, HİÇBİRİ ONUNLA BAŞ EDEMEDİ

Fidel’in 1959 yılında gerçekleştirdiği Küba Devrimi ile Soğuk Savaşı dünyanın batısına taşıdığı söylenir. Yarım asırlık liderliği boyunca ABD 11 Başkan değiştirdi ancak hiçbiri onunla baş edemedi.

“DÜNYAYI NÜKLEER SAVAŞIN KIYISINA GETİRDİ”

50 yıllık tek parti yönetimiyle ülkeyi yöneten Castro, 1962’de Rusya’nın topraklarına gizlice nükleer silah yerleştirdiğinin ortaya çıkmasıyla “dünyayı nükleer savaşın kıyısına getirmekle suçlandı.”

Fidel Castro son yıllarda giderek kötüleşen sağlığı nedeniyle haberlere konu oluyordu. Castro, 19 Şubat 2008’de de, bir açıklama yaparak, 1976 yılından beri yürütmekte olduğu Küba’nın en yüksek yönetim organı olan Devlet Konseyi Başkanlığı görevini bıraktığını açıklamıştı. Son dönemde çok kez öldüğüne dair haberler yapıldı.

FOTO:Reuters

Foto: REUTERS

“KÜBA’YI KÜBALILARA VERDİ”

Castro’nun destekçileri onun “Küba’yı yeniden Kübalılara verdiğini” düşünüyorlar. Öte yandan Castro’yu muhalifleri bastırmakla suçlayanlar da oldu.

“90 YAŞIMI HİÇ HAYAL ETMEMİŞTİM”

Castro son dönemde nadiren halkın karşısına çıkıyordu. Son olarak geçen nisan ayında Komünist Parti’nin kongresinde bir konuşma yapmıştı. “Yakında 90 yaşına gireceğim. Bu hiç hayal etmediğim bir şeydi. Yakında ben de diğerleri gibi olacağım. Hepimizin zamanı geliyor” demişti.

Castro'nun geçen nisan ayında Komünist Parti kongresinin kapanışında çekilen bir fotoğrafı. (Foto: REUTERS)

Castro’nun geçen nisan ayında Komünist Parti kongresinin kapanışında çekilen bir fotoğrafı. (Foto: REUTERS)

ABD İLE DÜZELEN İLİŞKİLERE SESSİZ KALDI

Castro ülkesiyle ABD’nin ilişkilerinin düzelmeye başladığını görecek kadar uzun yaşadı.

İLGİLİ HABERObama'dan Küba'ya tarihi ziyaretObama’dan Küba’ya tarihi ziyaret

ABD Başkanı Barack Obama geçen sene aralık ayında Küba ile yeniden diplomatik ilişkiler kurulacağını belirtmiş ve Kongre’ye Küba’ya uygulanan ambargonun kaldırılması yönünde çağrıda bulunmuştu. Bu gelişme üzerine geçen mart ayında Obama, 88 yıl sonra tarihi bir ziyaret gerçekleştirerek ilk kez bir ABD Başkanı olarak Küba’ya ayak basmıştı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Fidel sessizliğini korumayı tercih etti.

 

FİDEL CASTRO KİMDİR?

— Castro, 1926 yılında Küba’nın güneyindeki Biran kasabasında doğdu.

— Öğrenimini Havana Üniversitesinde yaptı ve hukuk doktoru olarak mezun oldu.

— 1947'de Dominik Cumhuriyetine karşı başarısızlıkla neticelenen çıkarma hareketinde bulundu.

— 26 Temmuz 1953'te Santiago'daki Moncado kışlasına başarısız bir baskın düzenledi. Tutuklanarak, Santiago da Kuba Yüksek Mahkemesinde yargılandı. Mahkemede suçlu bulunarak on beş yıla mahkum edildi. Juventud Adasında belli bir müddet hapis yattıktan sonra, geri kalan cezası affedilerek 1955'de serbest bırakıldı.

2871276__823402c
— 1955'te Küba'dan ayrılarak Meksika'ya geçti. Burada yeni bir örgüt kurdu.1956 yılında Küba'ya girişilen çıkarma başarısızlıkla sonuçlanınca, kardeşi Raul ve Ernesto Che Guevera'nın da bulunduğu bir grup arkadaşlarıyla birlikte Sierra Maestra Dağlarına çekildi. Orada başlattığı hareketi, diğer şehirlerdekilerle birleşerek iyice kuvvet kazandı.

— Devlet Başkanı Batista, 1 Ocak 1959'da Dominik Cumhuriyetine kaçınca, Castro ve taraftarları, 1959 yılı başlarında Havana'ya girdi. Kendisi başkanlığa, Manuel Uritia Leo ise devlet başkanlığına getirildi.

— Castro hükumeti geniş kapsamlı toprak reformuna girişti. Topraklarının kamulaştırılmasından zarar gören ABD şirketlerinin baskısıyla, ABD hükumeti Küba'ya karşı ekonomik ambargo uygulamaya başladı.

Foto: REUTERS

Foto: REUTERS

–Castro, şeker karşılığında Sovyetler Birliğinden aldığı ham petrolü, ABD şirketlerinin elindeki rafinerilerde işletemedi. Bunun üzerine bütün rafinerileri devletleştirdi. Bu durum zaten soğuk olan ABD-Küba ilişkilerini iyice bozdu.

— 1961 yılının Nisan ayında ABD, Castro'yu devirmek için Küba'ya karşı Domuzlar Körfezi Harekatını (Bay of Pigs) yaptı. Fakat CIA tarafından düzenlenen bu harekat başarısızlıkla sonuçlandı.

Then Cuban Prime Minister Fidel Castro attends manoeuvres during the 19th anniversary of his and his fellow revolutionaries arrival on the yacht Granma, in Havana in this November 1976 file photo. REUTERS/Prensa Latina/File Photo

Foto: REUTERS

— Castro, 1 Mayıs 1961'de Küba'yı “Sosyalist Cumhuriyet” ilan etti.

— 1962 senesinde Küba'ya Sovyet yapısı nükleer başlıklı füzeler yerleştirmesi sebebiyle ABD ve Rusya'yı savaşın eşiğine getirdi.

— Aralık 1979'da Rusya'nın Afganistan işgalini destekleyenlerden biri olan Castro, 7 Şubat 1986'da Küba, Komünist Partisinin üçüncü kongresinde yapılan seçimde partinin birinci sekreterliğine yeniden seçildi. Partinin ikinci sekreterliğine, kardeşi Raul Castro getirildi.

İLGİLİ HABERFidel Castro kimdir? Hayatını kaybeden Fidel Castro kaç yaşındaydı?İşte Fidel Castro’nun hayatı…