Fransa’nın yeni başbakanı belli oldu

Fransa Başbakanı Manuel Valls'in cumhurbaşkanlığına aday olmak için istifa etmesinin ardından ülkenin yeni Başbakanı olarak Bernard Cazeneuve atandı.

Fransa’nın yeni başbakanı belli oldu

Cazeneuve hükümette İçişleri Bakanı olarak görev alıyordu.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Sosyalist Parti’nin cumhurbaşkanı adayı olmak için mücadele edeceğini açıklayarak dün başbakanlıktan istifa etmişti.

Kamuoyu anketleri Valls’ın partisinin adaylığını kazanabileceğini ancak bir sosyalist adayın cumhurbaşkanı seçilme şansının olmadığını gösteriyor.

Manuel Valls (solda), Bernard

Manuel Valls (solda), Bernard Cazeneuve

Anketlere göre nisan ayında yapılacak seçimin galibi, mayıs ayında ikinci turda aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen’i geride bırakması beklenen muhafazakar François Fillon olacak.

Valls dün seçim bölgesi olan Paris’in Evry banliyösünde taraftarlarına yaptığı konuşmada, “Solun seçimde şansı olmadığı söyleniyor ama hiçbir şey kesin değildir. Solu zafere taşımamızı istiyorum” dedi.

Şimdiki sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande, ikinci kez aday olmayacağını geçen hafta açıklamıştı.Valls’in yarından geçerli olacak istifası üzerine, Sağlık Bakanı Marisol Touraine ve İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, seçimlere kadar kurulacak geçici hükümetin başbakanlığı için adı geçen adaylar.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...