Sözcü Plus Giriş

ABD ve Rusya arasında Suriye gerilimi tırmanıyor

Suriye'de yaşanan iç savaşta tablo hiç olmadığı kadar karanlık... Rejim güçleri Rusya'nın hava saldırılarının yardımıyla Halep kentine yönelik operasyonlarını sürdürürken, ABD'den Moskova Yönetimi'ne çok sert tepki geldi. Rusya'dan ABD'ye yanıt ise gecikmedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, "Bir atı su kenarına yönlendirebilirsiniz ama atı o suyu içmeye zorlayamazsınız. Bizim de kendi yaklaşımlarımız ve kendi prensiplerimiz var" dedi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 15:19, 29/09/2016
ABD ve Rusya arasında Suriye gerilimi tırmanıyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya’nın ve Suriye’nin Halep’te düzenlediği bombardımanlar sona ermezse, Moskova'yla tüm teması kesme tehdidinde bulundu.

Kerry’nin Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la yaptığı görüşmede, Suriye’nin Halep’te yaptığı operasyonları durdurması konusunda acil adımlar atılmazsa Rusya’yla olan ikili ilişkileri askıya alacaklarını söylediğini aktaran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD'li bakanın ‘kaygılarını' dile getirdiğini ifade etti.

İLGİLİ HABERDünya sadece izliyor! Halep'te manzara dehşet boyutlardaDünya sadece izliyor! Halep’te manzara dehşet boyutlarda

Kirby, günlük basın bilgilendirme toplantısında, Suriye iç savaşına dair değerlendirmeler yaparken, Rusya'yı uyardı. John Kirby, “Suriye'de iç savaşın devam etmesi halinde aşırıcı gruplar, bu durumu istismar edebilir ve operasyonlarını genişletebilir. Şüphesiz bu, Rusya'nın menfaatleriyle çatışabilir ve Rusya şehirleri dahi bu saldırılara maruz kalabilir” dedi.

Bu tabloda Suriye'de savaşan Rus askerinin de zarar göreceğini belirten Kirby, “Rus askerleri ceset torbaları içinde ülkelerine dönebilir. Rusya kaynaklarını ve daha fazla savaş uçağını kaybedebilir” şeklinde konuştu.

RUSYA’DAN YANIT GECİKMEDİ

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ABD’nin tehdit içerikli uyarısına ilk yanıt veren isim oldu.

Ryabkov Sputnik’e yaptığı açıklamada, “Bu, ABD ve müşterilerinin lehine olacak kararları zorla kabul ettirmek amacıyla uygulanan bir tehdit ve şantaj politikası. Bu şekilde bir anlaşma ve istikrara ulaşmak imkansız. Bir atı su kenarına yönlendirebilirsiniz ama atı o suyu içmeye zorlayamazsınız. Bizim de kendi yaklaşımlarımız ve kendi prensiplerimiz var.”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Mariya Zaharova ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede, “Sizce de ‘çuvallarda cesetler’, ‘Rusya’da terör saldırıları’ ve ‘uçakların kaybı’ şeklindeki açıklamalar bir diplomatın yorumlarına benziyor mu” ifadelerini kullandı.

KREMLİN: AÇIKLAMALAR ÇOK ACEMİCE

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da ABD’nin Rus kentlerinin teröristlerin saldırılarının hedefi olabileceği yönündeki açıklamalarını eleştirdi.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre; bu açıklamaları ‘acemice’ olarak niteleyen Peskov şu ifadelerin kullandı: “Washington’dan son günlerde gelen bir hayli yıkıcı olan retoriği üzüntüyle karşılıyoruz. Fakat Moskova, Suriye’deki teröristlerle mücadelenin etkinliğini artırmak için belgelerle sabitlenmiş olan anlaşmaların yerine getirilmesi amacıyla Washington’la işbirliği yapmakla hâlâ ilgileniyor.”

Peskov, ABD’nin taahhüt etmesine karşın Suriye’de ılımlı olarak tanımladığı muhalifleri terörist grupların olduğu bölgelerden ayıramamış olmasına atıf yaparak “Her şeye rağmen Moskova, Washington’ın kendi üzerine aldığı yükümlülüklerin yerine getirileceğini umuyor” dedi.

SON 8 GÜNDE BİN KİŞİ ÖLDÜ

Muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde yardım çalışması yapan gönüllüler, son sekiz gündür savaşta bini aşkın insanın öldüğünü söylüyor.

Rusya ve Suriye’nin gayriinsanı tutumuna dün de Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco tepki göstermişti. Papa, “Bombardımanların sorumlularının vicdanına sesleniyorum: bunun hesabını Tanrı'nın huzurunda vermek zorunda kalacaksınız” demişti.

Yayınlanma Tarihi:08:32,