Halep’te muhalifler kaybetmeye çok yakın

Suriyeli muhalifler Doğu Halep'deki önemli noktalardan Şehy Sait mahallesini de ele geçirdi. Suriye ordusundan yapılan açıklamada, bugünkü gelişmeyle birlikte bir dönem muhaliflerin kalesi konumundaki Doğu Halep'in yüzde 98'inin ele geçirildiği ifade edildi.

Halep’te muhalifler kaybetmeye çok yakın

Suriye ordusundan bir kaynağın verdiği bilgiye göre ise Şeyh Sait bölgesini ele geçiren rejim güçleri, daha sonra al-Shahideen, Kerem Efendi, Kerem al-Daadaa ve Salaheen bölgelerini de ele geçirdi ve ilerlemesini sürdürüyor.

AP’nin haberine göre çok küçük bir alanda muhaliflerle birlikte sıkışan sivil halk hâlen bombardıman altında.

SİLAHLARINI BIRAKIP BATI’YA GEÇİYORLAR

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bugün yapılan bir açıklamada Suriye hükümet güçlerinin, Suriye’nin bir zamanlar en büyük şehri olan Halep’in yüzde 95’inden fazlasında kontrolü ele geçirdiğini açıkladı.

Rus haber ajanslarında yer alan bir açıklamaya göre bakanlık, Halep’in doğusundaki çatışmaların başlamasından bu yana 2,200’den fazla isyancının teslim olduğunu ve 100,000 sivilin de bölgeden ayrıldığını belirtti.

Ayrıca Rusya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz 24 saat içerisinde 728 isyancının silahını bırakarak Halep’in batısına geçtiğini söyledi. Bakanlık aynı süre içerisinde 13 bin 346 sivilin de isyancıların elindeki bölgeden ayrıldığını belirtti.