Irak BM’ye acil toplantı çağrısı yaptı

Irak, Türkiye ile yaşanan Başika krizi nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

Irak BM’ye acil toplantı çağrısı yaptı

Irak Dışişleri Bakanlığı BM Güvenlik Konseyi’nden, “sorumlululuk üstlenmesini” ve “uluslararası desteği yoğunlaştırmasını” istedi.

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, dün devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, “Türk tarafına Irak’ın meselelerine karışmamaları yönünde birden fazla uyarı yaptık. Korkarım ki Türk macerası, bölgesel bir savaşa dönüşebilir” tehdidinde bulunmuştu.

KURTULMUŞ: IRAK HÜKÜMETİNİN AÇIKLAMALARINI REDDEDİYORUZ

Irak hükümetinin Başika kampı sebebiyle Türkiye'ye yönelik yaptığı açıklamayı değerlendiren Kurtulmuş, açıklamanın kabul edilemez olduğunu söyledi. Kurtulmuş, Irak hükümetini eleştirerek şöyle konuştu:

“Türkiye'nin Başika'daki varlığı işgal amacıyla değildir. Irak hükümeti illa ortaya bir tepki koymaları gerekiyorsa Musul ve Rakka bir günde DAEŞ tarafından işgal edildiğinde neredeydiniz? Türkiye'nin Başika'daki varlığı, oradaki varlığı Musul'un DAEŞ işgalinden kurtulması için oradaki yerel güçlerin isteği üzerinedir. Dolayısıyla Türkiye'nin oradaki varlığı başka ülkeler gibi ta uzaklardan gelip orayı işgal etmek için değildir. Musul halkına yardım etmek için oradadır. DAEŞ'le mücadele için oradadır. Kuzey Irak merkezi hükümetinin talebi üzerine oradadır. Dolayısıyla Irak hükümetinin bu açıklamasını hiçbir şekilde kabul etmeyiz. Türkiye bu açıklamayı şiddetle reddeder. Bu açıklamanın üzerine bir açıklama daha gelirse Irak hükümetine oradaki ABD varlığının ne anlama geldiğini sorarız.”

İLGİLİ HABERSon dakika... Başika krizinde dikkat çeken ayrıntı!Başika krizinde dikkat çeken ayrıntı!


NE OLMUŞTU?

Irak Temsilciler Meclisi, TSK’nın Suriye ve Irak’taki operasyon yetkisini bir yıl uzatan tezkerenin TBMM’den geçmesinin ardından Türkiye’ye “işgalci” suçlaması yöneltti.

Irak Temsilciler Meclisi önceki gün oy çokluğuyla Türk askerinin Irak'ta kalma süresinin uzatılmasını reddetti ve Türkiye ile ilişkilerin gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Tüm bu gelişmelerin ışığında, Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi dün sabah saatlerinde Dışişleri’ne çağrıldı.

Irak da karşı hamle olarak Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni Dışişleri’ne davet etti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...