İran ABD’ye rest çekti: Yaptırımlar uzarsa karşılık veririz

İran ruhani lideri Ayetullah Hamaney, ABD tarafından İran'a yönelik yaptırımların 10 yıl daha uzatılmasının İran ile yapılan nükleer anlaşmanın ihlali olacağını belirterek, yaptırımların onaylanması durumunda Tahran'ın buna misilleme yapacağını söyledi.

İran ABD’ye rest çekti: Yaptırımlar uzarsa karşılık veririz

ABD Temsilciler Meclisi geçtiğimiz hafta İran Yaptırım Yasası’nı 10 yıllığına yeniden geçerli kılmıştı. İlk olarak 1996 yılında uygulanmaya başlanan düzenleme İran’ın enerji sektörüne yatırımları cezalandırırken, İran’ın nükleer silah elde etme amaçlarını engellemeyi hedefliyor.

İran’a karşı alınan bu önlem, yenilenmezse 2016 yılı sonunda bitiyor.

Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen yasanın daha Senato’da onaylanması ve daha sonra Başkan Barack Obama tarafından imzalanması gerekiyor.

İran ve büyük devletler geçtiğimiz yıl bir nükleer anlaşmaya imza atmıştı. İran’ın nükleer programına sınırlamalar getiren anlaşmada, bunun karşılığında İran ekonomisine büyük zarar veren yaptırımların
gevşetilmesi öngörülüyor.

Hamaney, Devrim Muhafızları’ndan bir gruba yaptığı konuşmada, “Şu andaki ABD hükümeti, nükleer anlaşmayı çok kez ihlal etti” dedi.

Hamaney, “En son atılan adım, yaptırımların 10 yıl uzatılması ki bu olursa kesinlikle nükleer anlaşmaya aykırı olur ve İslam Cumhuriyeti buna kesinlikle tepki verir” dedi.