Sözcü Plus Giriş

İsrail-Türkiye ilişkilerinde flaş gelişme

İsrail, eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i son yolculuğuna uğurlarken, Reuters'a bilgi veren üst düzey bir Türk yetkili, Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme süreci kapsamında 10 gün içinde karşılıklı büyükelçilerin eşzamanlı olarak belirleneceğini söyledi. Aynı yetkili Mavi Marmara davasına ilişkin tazminat parasının da İsrail Dışişleri Bakanlığı bütçesine aktarıldığını duyurdu.

Sozcu.com.tr
10:59 -
İsrail-Türkiye ilişkilerinde flaş gelişme

Yetkili, olası Rakka ve Musul operasyonları, Fırat Kalkanı harekatı, İsrail ile normalleşme süreci konularına dair şunları söyledi:

— İsrail ile ilişkilerin normalleşmesine ilişkin anlaşmanın her iki tarafta da imzalanarak onaylanmasının ardından takvimin öngörüldüğü şekilde işlediğini kaydetti ve bir hafta 10 gün içinde karşılıklı olarak büyükelçilerin eşzamanlı olarak belirlenmesinin beklendiğini kaydetti.

— Mavi Marmara davasına ilişkin tazminat parası, İsrail Dışişleri Bakanlığı bütçesine aktarıldığını biliyoruz.

RAKKA’YA KÜRT GÜÇLERİYLE HAREKAT YAPARSANIZ…

— Arap şehri Rakka’ya 7-8 bin Kürt gücüyle harekat yaparsanız etnik kavga başlar; bu daha sonra Türkiye sınır hattını yangın yerine çevirir. Rakka operasyonu iyi planlanmalı, Suriye’nin birliğini gözetecek, yeni bölünme ve kutuplaşmaya yol açmayacak yaklaşımla bu harekat yapılmalı.

— IŞİD’i Rakka’dan atmak için askeri ihtiyaçlar nedir buna göre planlama yapılır ama henüz bunun ayrıntılarına inilmedi. Musul operasyon planları daha netleşmedi, operasyonda yerel ortaklarımızın çıkarları ve onların katkıları önemli.

— Rusya ile Suriye’ye dair pek bir şey konuşmadık; çatışma olmaması için birbirimize yaklaşmama konularını konuşuyoruz; siyasi hedeflerde farklılıklar hala var.

— İran Suriye’de geçici bir insani yardım ateşkesine daha yatkın, çünkü bazı Şii köyleri de kuşatılmış durumda; rejim ve Rusya’yı ikna edebilir. Fırat Kalkanı’nın hedefinde El Bab var ama bu harekatın aceleye getirilmesi doğru olmaz, orayı yavaş yavaş tahkim edecek planlama gerekli.

— Suriye operasyonu yıllarca sürmesi gerekiyorsa o kadar sürer. Menbiç’te bize vaat edilen YPG’nin çekileceği şeklindeydi, henüz çekilme tam anlamıyla tamamlanmadı. ÖSO ve SDG’deki Arapların birlikte çalışmayı öğrenmesi lazım, bu unsurların Menbiç’te ortak bir yönetim kurmasını istiyoruz.

PERES SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR

Geçirdiği felcin ardından 93 yaşında ölen eski İsrail Cumhurbaşkanı ve Başbakanı Şimon Peres’in cenaze töreni başladı.

Şimon Peres’in naaşını taşıyan İsrail bayrağına sarılı tabut, ziyaretçi akınına uğradığı Knesset’ten (İsrail Parlamentosu) çıkarıldı.

Peres, düzenlenecek resmi törenin ardından Herzl Tepesi’ndeki ulusal mezarlıkta toprağa verilecek.

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

Türkiye ise dünya liderlerinin katıldığı törene Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nu gönderdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmad Abbas da törene katılıyor.

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

Peres'in cenazesine katılan isimler şöyle:

“Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ABD Başkanı Barack Obama, ABD eski Başkanı Bill Clinton, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile Başbakanı Angela Merkel, Letonya Cumhurbaşkanı Raimonds Vējonis, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Hollanda Kraliçesi Beatrix ve Başbakanı Mark Rutte, İsviçre Cumhurbaşkanı Johann Schneider Ammann, İngiltere Başbakanı Therea May, Galler Prensi Charles, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ve Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto.”

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

Peres’in cenaze töreni için yoğun güvenlik önlemleri alınırken, bazı kişiler “önleyici tutuklamalar” kapsamında gözaltına alındı.

İLGİLİ HABERŞimon Peres hakkında çok ama çok sert bir yazıŞimon Peres hakkında çok ama çok sert bir yazı

İsrail polisi, binlerce kişinin katılması beklenen törende 8 bin polisin görev yapacağını açıkladı.

Son güncelleme: 16:00 30.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more