Sözcü Plus Giriş

İşte dünyanın merakla beklediği ABD seçimlerinde son durum

Dünyanın sonuçlarını merakla beklediği seçime sadece altı hafta kalırken, ABD'nin iki başkan adayı Demokrat Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Donald Trump ilk kez kozlarını teke tek paylaşacak.

Sozcu.com.tr
13:21 -
İşte dünyanın merakla beklediği ABD seçimlerinde son durum

TSİ ile sabaha karşı 04:00’da başlayacak ve 90 dakika sürecek açık oturum öncesi ABC News/Washington Post anketine göre iki aday da kelimenin tam anlamıyla başa baş…

Bu araştırmaya göre; muhtemel seçmenlerin yüzde 46’sı Clinton’ı, yüzde 44’ü ise Trump’ı destekliyor.

İLGİLİ HABERClinton'dan Trump destekçilerine çok sert ifadeClinton’dan Trump destekçilerine çok sert sözler!

Yüzde 5 tercihini Liberteryan Parti adayı Gary Johnson’dan yana, yüzde 1 ise Yeşiller’in adayı Jill Stein’dan yana kullanacak.

Kayıtlı seçmenler arasında ise Clinton ve Trump yüzde 41 ile aynı noktada görünüyor. Johnson yüzde 7, Stein ise yüzde 2’de kalıyor.

Anketteki hata marjı ise yüzde 4.5 olarak hesaplandı.

CLINTON’IN OYLARI ERİYOR

Bu oranlar yarışın son haftalarda kızıştığını ortaya koyuyor. Eylül ayı başında yaptırılan ankette Clinton Trump’ın 5 puan, Ağustos ayı başında yaptırılan ankette ise 8 puan önündeydi.

The ABC News/Washington Post araştırması, Clinton ve Trump’ın kozlarını paylaşacağı tartışmanın her iki adayın da seçmenleri açısından kritik bir noktaya işaret ettiğini vurguluyor.

Reuters’ın haberine göre, münazarayı takip etmesi beklenen izleyici sayısının, 1980’de Demokrat Jimmy Carter ve Cumhuriyetçi Ronald Reagan arasındaki münazarayı izleyen 80 milyon kişilik rekoru zorlaması bekleniyor. Münazarayı izlemek için 75 ila 100 milyon arasında ABD’linin ekran başına kilitlenmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERHillary Clinton'a zatürre teşhisiHillary Clinton’a zatürre teşhisi

CNN’in haberine göre; 10 seçmenden 8’i bu sabaha karşı New York’taki Hofstra Üniversitesi’nde yapılacak tartışmayı izlemeyi planladığını söyledi.

Bu seçmenlerin yüzde 44’ü tartışmadan Clinton’ın galip çıkacağını düşünürken, yüzde 34’ü ise Trump’ı favori görüyor…

8 KASIM’IN GALİBİNİ AÇIKLADI
Son 30 yıldır ABD’deki Başkanlık seçimlerinin sonucunu doğru tahmin eden Profesör Allan Lichtman, 8 Kasım’da gülen tarafın Trump olacağını öne sürdü. Amerikan Üniversitesi’nin tarih bölümünde çalışan Prof. Lichtman’ın değerlendirmesi ne at başı giden anketlere, ne değişen demografiye, ne de kendi siyasi fikirlerine dayanıyor.

 

Son güncelleme: 17:06 26.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more