Sözcü Plus Giriş

Libya açıklarında binlerce göçmen kurtarıldı

İtalyan sahil güvenlik teşkilatı, Libya açıklarında yürütülen kapsamlı bir arama-kurtarma çalışmasıyla yaklaşık 6 bin 500 göçmenin kurtarıldığını duyurdu.

Güncellenme: 12:25, 30/08/2016
Libya açıklarında binlerce göçmen kurtarıldı

Associated Press haber ajansı Eritre ve Somalili göçmenlerin sahil güvenlik gemilerini büyük bir sevinçle karşıladığını, bazı göçmenlerin gemilerin yanaşmasını beklemeden denize atlayarak sahil güvenlik ekiplerine yüzdüğünü aktarıyor.

5 GÜNLÜK BEBEK KURTARILDI

Akdeniz’de 30 saat süren korku dolu yolculuktan kurtarılanlar arasında 5 günlük bir bebek ve ikizi ile anneleri de bulunuyor. Sınır Tanımayan Doktorların (MSF) Twitter hesabından fotoğrafını paylaştıkları beş günlük bebeğin hasta olduğu ve tadavi için başka bir yere nakledildiği ifade edildi.

Göçmenler Libya’nın sahil kenti Sabrata’nın yaklaşık 20 kilometre açıklarında kurtarıldı.

İtalyan sahil güvenlik teşkilatı, Libya açıklarında 40’a yakın arama kurtarma görevi icra edildiğini de söyledi.

_90963936_libya_harita

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre; arama-kurtarma çalışmalarına İtalyan sahil güvenliğinin yanı sıra Avrupa Birliği’nin (AB) sınır koruma birimi Frontex’in de katıldığı ifade edildi.

AB’nin Mart ayında Türkiye ile vardığı göçmen anlaşmasının ardından, Avrupa’ya gelen göçmen trafiği Ege Denizi’nden Akdeniz’e kaymış ve Libya’dan İtalya’ya ulaşmaya çalışan göçmen sayısında önemli artış gözlenmişti.

Yayınlanma Tarihi:07:17,