Peşmerge Başika’ya girdi

Reuters'ın haberine göre Peşmerge iki haftadır kuşatma altında tuttuğu Musul'a 20 km mesafede bulunan Başika kasabasına zırhlı araçlarla giriş yaptı.

Peşmerge Başika’ya girdi

Irak ordusu ile IŞİD terör örgütü arasında, Musul kentinin doğusundaki mahallelerde yoğun çarpışmalar sürerken, Kürt peşmerge güçleri IŞİD militanlarını kentin kuzeydoğusundaki mevzilerinden atmak için Başika kasabası yakınlarından bugün yeni bir saldırı başlattı.

Bölgenin önce 15 km uzaktaki topçu mevzilerinden ateş altına alınmasından sonra 2 bin kişilik peşmerge gücünün ilk dalgası zırhlı araçlarla TSK’nın da varlığının bulunduğu Başika kasabasına girdi.

Reuters’e bilgi veren Yarbay Safin Rasuli “Hedefimiz Başika’da denetimi ele geçirmek ve bütün DAEŞ unsurlarını temizlemek” dedi.

Rasuli, “Başika’da 100 militan ve 10 kadar bombalı araç kaldığını sanıyoruz” dedi.

IŞİD militanları, bugün dördüncü haftaya giren Musul operasyonunda Irak birliklerinin ilerlemesini durdurmak üzere bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları düzenliyor.

Üst düzey bir Kürt subay, İslamcı militanların aynı zamanda patlayıcı yüklenmiş insansız hava araçları ile, klor ve hardal gazı taşıyan füzeler kullandıklarını söyledi.

Iraklı bir subay, Irak ordusunun geçen hafta girdiği doğu Musul’da militanların halkın arasına karıştıklarını ve az sayıda ya da yalnız buldukları askerleri pusuya düşürmeye çalıştıklarını söyledi. Subay, Musul harekatını “dünyanın en sert kent savaşı” olarak niteledi.