Sözcü Plus Giriş

Rusya Halep saldırısında kendini aklamak için görüntü yayınladı

ABD, pazartesi günü Halep'te BM yardım konvoyuna düzenlenen saldırıdan Rusya'nın sorumlu olduğu suçlamasını yineledi. Dün suçlamaları reddeden Rusya, bugün insansız hava aracından çekilmiş görüntüleri kanıt olarak yayınladı. Öte yandan Halep'te meydana gelen yeni bir saldırıda hastane hedef alındı. Üç katlı hastane yerle bir olurken, 5 doktorun yaşamını yitirdiği bildiriliyor.

Sozcu.com.tr
12:15 -
Rusya Halep saldırısında kendini aklamak için görüntü yayınladı

Halep yakınlarında önceki gün düzenlenen saldırıdan ABD Rusya’yı sorumlu tutmaya devam ediyor. BBC’ye konuşan ABD’li yetkililer saldırının iki Rus uçağı tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.
Moskova ise olaya hava operasyonlarının değil, karadan açılan ateşin neden olduğunu ifade edip, Rusya ile Suriye yönetiminin saldırıyla ilgisinin olmadığını kaydetti.

RUSYA KANIT OLARAK GÖRÜNTÜ YAYINLADI

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan insansız hava aracı görüntüleriyle Birleşmiş Milletler’in yardım konvoyuna militanlara ait ağır silah taşıyan bir kamyonetin eşlik ettiği iddia edildi.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yayınlanan görüntülerle, konvoyun, BM ve ABD’nin iddia ettiği gibi hava saldırısıyla değil karadan yapılan bir saldırıyla vurulduğuna dair kanıt niteliğinde olduğu söylendi.

HALEP’TE YENİ SALDIRI: HASTANE YERLE BİR OLDU

Öte yandan Suriye’nin Halep kenti yakınlarında dün gece bir köye düzenlenen hava saldırısında, bir klinikte çalışan dört doktorun öldüğü, bir hemşirenin de ağır yaralandığı açıklandı.

Klinikten sorumlu Fransız tıbbi yardım kuruluşu UOSSM, çalışanlarının bazı hastaların özel tedavileri için kliniğe çağrıldıklarını ve saldırı anında iki farklı ambulansta olduklarını söyledi.

Fransız ajansı AFP’nin haberine göre, yardım kuruluşu Han Tuman Köyü’ndeki kliniğin tamamen yerle bir olduğunu ve enkaz altında daha fazla ceset olabileceğini belirtti.

Han Tuman, önceki gün BM konvoyuna düzenlenen ve 20’den fazla kişinin öldüğü saldırının yaşandığı Orum el Kubrah’a yakın.

Kuruluşun başkanı Dr Ziad Alissa da saldırıyı kınadı ve “İnsani yardım çalışanlarını, sağlık çalışanlarını kasten hedef almak, uluslararası insani hukukun açıkça ihlalidir. Bu tür vahşetlerin yaşanmaması için uluslararası topluma derhal harekete geçmeleri çağrısı yapıyorum. Çok can kaybı yaşandı” diye konuştu.

Halep yakınlarında önceki gün düzenlenen saldırıdan ise ABD Rusya’yı sorumlu tuttu. BBC’ye konuşan ABD’li yetkililer saldırının iki Rus uçağı tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Moskova ise olaya hava operasyonlarının değil, karadan açılan ateşin neden olduğunu ifade edip, Rusya ile Suriye yönetiminin saldırıyla ilgisinin olmadığını kaydetti.

Son güncelleme: 16:54 21.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more