Rusya’dan flaş ‘Halep’ açıklaması

Rus Interfax ajansının haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı, Doğu Halep'in neredeyse yarısının isyancılardan temizlendiğini açıkladı. Öte yandan Birleşmiş Milletler insani yardım koordinatörü bölgede faal hastane kalmadığını, gıda stoklarının neredeyse tükendiğini ve on binlerce insanın bölgeden kaçtığını belirtti.

Rusya’dan flaş ‘Halep’ açıklaması

Suriye ordusu ve müttefikleri dün isyancıların elindeki en önemli kentsel bölge olan Halep’in doğusundaki geniş bir alanı muhaliflerin elinden aldığını duyurmuştu. Bugün ise Rusya’dan doğrulama niteliğinde açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, “Doğu Halep’in yarısının muhaliflerden temizlediğini” duyurdu.

İLGİLİ HABERHalep'te muhaliflerin elindeki bölge ikiye bölündüHalep’te muhaliflerin elindeki bölge ikiye bölündü

2011’DEN BU YANA ESAD’IN EN BÜYÜK ZAFERİ OLACAK

Doğu Halep’in ele geçirilmesi, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın ayaklanmanın başladığı 2011’den bu yana kazandığı en büyük zafer olacak ve kendisine karşı savaşmayan bir Kürt bölgesi dışında, şehrin kontrolünü tamamen eline alacak.

16 BİN KİŞİ YERİNDEN OLDU

Birleşmiş Milletler insani yardım koordinatörü Stephen O’Brien, isyancıların elindeki doğu Halep’te şiddetlenen çatışmalardan dolayı 16 bin kişinin yerlerinden olduğunu açıkladı.

HASTANE YOK, YEMEK BİTTİ

E-posta üzerinden açıklama yapan O’Brien, bölgede faal hastane kalmadığını, gıda stoklarının neredeyse tükendiğini ve çarpışmaların önümüzdeki günlerde devam etmesi durumunda binlerce insanın daha evlerini terk ederek bölgeden kaçmasının muhtemel olduğunu belirtti.

FRANSA’DAN ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Suriye’nin savaşta büyük ölçüde harap olmuş olan Halep kentindeki durumu ele almak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil olarak toplantıya çağırdı.

Ayrault bugün yaptığı açıklamada, “Çatışmaları durduracak yollar bulmaya ve insani yardımların oraya ulaşmasını sağlamaya her zamankinden daha acilen mecburuz” dedi.