Schulz AP Başkanlığı’na yeniden aday olmayacak

Avrupa Parlamentosu Başkanı Alman politikacı Martin Schulz'un üçüncü kez bu görev için aday olmayacağı belirtildi. 

Schulz AP Başkanlığı’na yeniden aday olmayacak

Bir parlamento kaynağının verdiği bilgiden daha önce Alman medyası, Schulz’un iç politikaya dönmek istediğini duyurmuştu.

Sueddeutsche Zeitung gazetesi, sosyal demokrat Schulz’un Avrupa Parlamentosu’ndan ayrılarak yerel siyasete döneceğini ancak gelecek yıl yapılacak seçimlerde Sosyal Demokrat Parti’nin liderliğini üstlenip üstlenmeyeceğinin belli olmadığını yazmıştı.

Almanya’da Federal Parlamento (Budestag) seçimleri 2017 sonunda yapılacak.

Schulz’un adı, Cumhurbaşkanı adayı olan şimdiki Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’in seçimi kazanması halinde, Dışişleri Bakanlığı için, ayrıca Sosyal Demokrat Parti’nin Başbakan adaylığı konusunda geçiyor. Ancak Schulz basın toplantısında bu konudaki yorumlara değinmedi. Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) lideri Başbakan Angela Merkel eylülde yapılacak genel seçimlerde 4. kez başbakanlığa aday olduğunu açıklamıştı.

ALMANLARIN YÜZDE 54’Ü SCHULZ’UN DIŞİŞLERİ BAKANI OLMASINI İSTİYOR

Almanya’da kamuoyu araştırma şirketi Forsa’nın, Stern dergisi için yaptığı ankete göre Almanların yarısından fazlası Schulz’un dışişleri bakanı olmasını istiyor. Anket sonuçlarına göre Dışişleri Bakanı Steinmeier’in cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Schulz’un dışişleri bakanı olmasını isteyenlerin oranı yüzde 54. Altı dil konuşan Schulz 1974’ten bu yana SPD üyesi.

ERDOĞAN ‘TERBİYESİZ’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İdam gelirse Türkiye ile ilişkiler biter. Ekonomik yaptırımlar uygulayabiliriz” diyen Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz için 14 Kasım’da yaptığı bir konuşmada çok ağır ifadeler kullanmıştı.

Erdoğan şunları söylemişti:

“Ey Batı. Bu milletin kaderi sizin elinizde değil. Bu milletin kaderi bizim elimizdedir. Bugün dünyanın büyük bir çoğunluğunda da bu var. Kimsin sen ya, kimsin sen? Bir parlamentonun başkanı. Nesin sen? Sen ne zamandır beri Türkiye adına karar veriyorsun? 50 yıldır Türkiye’yi AB’ye almayan sen veya siz, nasıl böyle bir şey söylersin? Türkiye’de birileriyle çevirdiğiniz fırıldaklar bu millet adına değildir. Bu millet kendi göbeğini kendi keser. Ve şu anda da siz önce verdiğiniz sözleri tutun. Siz önce AB Parlamentosu’nda Avrupa Kongresi’nde oralarda, önce terör örgütünü temizleyin. PKK’yı terör örgütü ilan etmek yetmez. Önce temsilcilerini temizleyin de sizi o zaman görelim. Şu anda Almanya’da, Fransa’da, İsviçre’de terör örgütünün ajanları cirit atıyor cirit. Onlara her türlü desteği vereceksiniz. Her türlü desteği vereceksiniz. Ondan sonra kalkıp Türkiye’ye de AB müzakereleri durdurabilecek diyeceksin. Geç kaldınız ya, hemen kararınızı verin. Yıl sonuna kadar bekleyelim, ondan sonra millete gidelim.
Bize 3 milyar avro verecekti. Siz verdiğiniz hiçbir sözü tutmadınız ki. Biz dürüst olanlarla yürüyeceğiz. Dürüst olmayanlarla değil. Anlıyoruz ki birileri bizi bu coğrafyada idare etmeye çalışıyor. Şu terbiyesize bak ya. ‘Yaptırım uygularız’ diyor. Senin her tarafın yaptırım olsa ne yazar. Geç kalıyorsun, geç. Biz de bu saldırıya cevap olarak onların kullandığı ne kadar maşa, alet, hain varsa hepsinin başını eziyoruz, ezeceğiz.”