Şempanzeyi sigaraya alıştırdılar

Hayvan hakları örgütü PETA Başkanı Ingrid Newkirk, Time dergisine verdiği mülakatta, Kuzey Kore'deki Pyongyang Hayvanat Bahçesi'nin 'yıldızı' sigara içen şempanze Azalea'yı zorla tütün bağımlısı yapmanın acımasızlık olduğunu söyledi.

Şempanzeyi sigaraya alıştırdılar

Newkirk, “Bir şempanzeyi insanların eğlencesi için bilerek tütüne bağımlı yapmak çok acımasızca. Artık hayvanat bahçeleri yavaş yavaş şempanze çay partilerinin, fillere binmenin ve yavru kaplanlarla resim çektirmenin hayvan istismarı olduğunu anlıyorlar. Şimdi sormamız gereken soru vahşi hayvanları hapsetmeli miyiz?” dedi.

PETA Asia yaptığı açıklamada, Pyongyang Hayvanat Bahçesi’nde ‘istismar edilen’ başka hayvanlar da olduğunun altını çizdi.

Binlerce ziyaretçi çeken hayvanat bahçesinde smaç basabilen bir maymun, abaküsle toplama çıkarma yapabilen köpekler ve profesyonel bir patencinin etrafında uçmak için eğitilmiş güvercinler de var.

Günde bir paket sigara içiyor

BBC Türkçe’nin haberine göre; hayvan hakları örgütü, Pyongyang Hayvanat Bahçesi’nin kâr etmek adına Azalea’yı tütüne alıştırdıklarını belirtti.

Hayvanat bahçesindeki Azalea günde bir paket sigara içiyor ve hayvanat bahçesinin en popüler hayvanı olarak biliniyor.

Eğitmeninin sigara içmeyi öğrettiği şempanze, çakmak olmadığında ziyaretçilerin attığı yanan sigaralarla sigarasını yakabiliyor.

Yetkililer Azalea’nın dumanı içine çekmediğini belirtse de uzmanlar aksini söylüyor.

PETA Asia açıklamasının sonunda hayvanat bahçelerine gidenlere hayvan istismarı içermeyen birçok eğlenceli aktivite olduğunu hatırlattı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...