Suriye sınırının tamamına duvar örülüyor

Suriye sınırını ziyaret eden Savunma Bakanı Fikri Işık burada flaş bir açıklamada bulundu. Işık, "Gelecek yılın ilk yarısında Suriye sınırının tamamının duvarla kapanmasını amaçlıyoruz" dedi.

Suriye sınırının tamamına duvar örülüyor

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ile birlikte Hatay’da sınır birliklerinde incelemelerde bulunan Milli Savunma Bakanı Işık, Suriye sınırında alınacak güvenlik önlemleri konusunda basına önemli açıklamalarda bulundu.

Suriye sınırında devam eden beton duvar örme çalışmalarını inceleyen Işık, önümüzdeki yılın ortalarına kadar 900 km’lik sınırın tamamının duvarla kapatılacağını belirtti.

DUVARIN 268 KM’Sİ BİTTİ

“Hedefimiz sınır boyunca arazi şartlarının elverişli olduğu her yeri acil duvarlarla çevirmek, şu ana kadar 268 km duvar çektik” diyen Işık, entegre güvenlik projesiyle bunun destekleneceğini de söyledi.

“RAKKA KONUSUNDA MESAFE ALINDI”

Haber televizyonlarının canlı yayınla bağlandığı Işık Rakka operasyonu ile ilgili olarak da şu açıklamalarda bulundu:

“Rakka operasyonu bir aşamada olmayacak, önce kuşatma sonra nihai taarruz olacak, şu anda Türk ve ABD askerlerinin görüşmeleri devam ediyor. Derdimiz sadece Rakka’nın DAEŞ’ten temizlenmesi değil, operasyon sonrası Rakka’nın asli unsurlarıyla yönetilmesidir, muhataplarımızla konuşuyoruz, bu konuda bir miktar mesafeler alındı.”

SINIR ÖTESİNİ GÖZETLEDİLER

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait uçakla Hatay Havalimanı’na gelen Bakan Işık ve Orgeneral Çolak’ı, Hatay Valisi Erdal Ata ve 2’nci Ordu Komutanı Korgeneral Metin Temel karşıladı. Havalimanı’ndan helikopterle ayrılan Bakan Işık ve Orgeneral Çolak, Reyhanlı İlçesi’ndeki sınırın sıfır noktasında bulunan Bükülmez Karakolu’na indi.

Burada inceleme yapan heyet, nöbet kulesinde askerlerden tekmil alarak Suriye’nin Afrin tarafını gözetledi. Bakan Işık ve Orgeneral Çolak, burada askerlerle birlikte öğlen yemeği de yedi.