Sözcü Plus Giriş

Dünya sadece izliyor! Halep’te manzara dehşet boyutlarda

Suriye Yüksek Müzakere Heyeti Sözcüsü'nden 'soykırım' açıklaması.... Riyad Nassan Agha, El Arabiya'nın kardeşi kuruluşu olan El Hadat televizyonuna yaptığı açıklamada, 600 bini aşkın Suriyelinin soykırım tehdidiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Sozcu.com.tr
11:25 -
Dünya sadece izliyor! Halep’te manzara dehşet boyutlarda

Agha, Suriye ve Rus uçaklarının Halep’e yönelik saldırıları sonucu yaklaşık 2 milyon kişinin içme suyuna ulaşamadığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) önceki gün, Suriye’nin Halep kentinin, kuşatma altındaki doğu bölümünden hasta ve yaralıların tahliyesi için acilen güvenli yolların açılmasını talep etti.

HASTANE BOMBALANDI, HALK PERİŞAN

Öte yandan, Halep kentinin, isyancıların elindeki doğu kesiminde bulunan bir hastane bu sabahın erken saatlerinde bir uçaktan atılan füzelerle vurulduğu belirtildi.

M10 hastanesinde radyoloji uzmanı olarak çalışan Muhammed Abu Rajab Reuters’e telefonla yaptığı açıklamada, “Bir savaş uçağı sabah saat 04:00 civarında hastanenin üzerinden uçtu ve füzelerini doğrudan hastaneye fırlattı” dedi.

Bina yıkıntılarının yoğun bakım ünitesindeki hastaların üzerine düştüğü öğrenildi.

FOTO: REUTERS/ Halep'teki hava saldırıları sonucu etrafa dağılan lavaşların yanında cansız bir insan yatıyor...

FOTO: REUTERS/ Halep’teki hava saldırıları sonucu etrafa dağılan lavaşların yanında cansız bir insan yatıyor…

SEKİZ GÜNDÜR BİNİ AŞKIN İNSAN ÖLDÜ

Suriye’de ateşkesin bir hafta önce bozulmasından bu yana Halep’te devam eden ağır bombardıman, kuşatma altında kalmış 250 bin sivilin akıbeti hakkında kaygı yaratıyor.

Suriye ordusu ve müttefiki milisler, kentin tamamını ele geçirme planını adım adım uyguluyor.

Muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde yardım çalışması yapan gönüllüler, son sekiz gündür savaşta bini aşkın insanın öldüğünü söylüyorlar.

Bu mahallelerden görüşülebilen Suriyeliler de yaşam koşullarının korkunç olduğunu ve katledilmekten korktuklarını anlatıyorlar.

PAPA’DAN MESAJ VAR

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Halep’i bombardıman altında tutanların, Tanrı’nın huzurunda hesap vermek zorunda kalacaklarını söyledi.

Haftalık kabul günü kapsamında Vatikan’ın ünlü Aziz Petrus Meydanı’nda binlerce kişiye hitap eden Papa Francesco, Suriye’de 5’inci yılına ulaşan iç savaşa ve Halep ile çevresinin günlerdir bombardıman altında tutulmasına da değindi.

DHA’nın aktardığı habere göre; “Düşüncelerim, bir kez daha sevgili ve ıstırap çeken Suriye ile birlikte” diye sözlerine başlayan Papa, şu ifadeleri kullandı:

“Dua ve manevi yakınlıkla acısını paylaştığım Halep halkının kaderine ilişkin dramatik haberler almaya devam ediyorum. Istırap çeken; çocukların, yaşlıların kadınların, herkesin öldüğü bu şehirde yaşananlar için derin üzüntü ve endişe duyuyorum.”

Papa, zorunlu ve acil bir gereksinim olan sivillerin korunması konusunda herkesin üstün çaba göstermesi gerektiğine ilişkin çağrısını da yineleyerek, “Bombardımanların sorumlularının vicdanına sesleniyorum: bunun hesabını Tanrı’nın huzurunda vermek zorunda kalacaksınız” diye konuştu.

Son güncelleme: 08:33 29.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more