Trump devreye girdi, BM’deki Yahudi yerleşimi oylaması ertelendi

Seçilmiş ABD Başkanı Donald Trump'ın devreye girmesinin ardından Mısır, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerini kınayan karar tasarısını oya sunmaktan birden vazgeçti.

Trump devreye girdi, BM’deki Yahudi yerleşimi oylaması ertelendi

BBC’ye konuşan bir ABD’li yetkili, Washington’ın tasarıya çekimser oy vermeyi değerlendirdiğini söylemişti. Daimi üye ABD’nin bu yönde oy kullanması, tasarının kabul edilmesinin yolunu açabilirdi.

Daha sonra İsrailli bir yetkili Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Donald Trump’ın ekibiyle temasa geçtiklerini söyledi.

Büyükelçi suikastının ardından Trump'tan flaş açıklama İlginizi Çekebilir Büyükelçi suikastının ardından Trump'tan flaş açıklama

Mısır’ın tasarısı, İsrail’in yeni yerleşimler inşa etmeyi durdurması gerektiğini ve inşaatların uluslararası hukuku ihlal ettiğini söylüyordu.

ABD geleneksel olarak veto hakkının bulunduğu BM Güvenlik Konseyi’ndeki İsrail karşıtı kararları engelliyor.

Ancak Obama yönetiminin, iktidardaki son ayında bu stratejiden vazgeçeceği ve tasarının onaylanmasına izin vereceği yönünde spekülasyonlar yapılıyordu.

Economist böyle yazdı: Türkiye'nin Trump hevesi uzun sürmeyebilir İlginizi Çekebilir Economist böyle yazdı: Türkiye'nin Trump hevesi uzun sürmeyebilir

TRUMP VETO ÇAĞRISINDA BULUNDU

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre; Trump dün Güvenlik Konseyi’ne tasarıyı veto etmesi çağrısında bulunmuştu.

Trump yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail ve Filistinliler arasındaki barış taraflar arasında doğrudan görüşmelerle gelecek, BM’nin koşullar dayatmasıyla değil. Bu, İsrail’i müzakerelerde çok kötü bir konuma getiriyor ve tüm İsrailliler için çok haksız bir durum” demişti.

Obama'dan gider ayak Trump'a büyük darbe! İlginizi Çekebilir Obama'dan gider ayak Trump'a büyük darbe!

Oylamanın ertelenmesinin ardından İsrailli bir yetkili, Obama yönetimini ABD çekimser oy kullanmaya karar verirse Trump’la görüşecekleri uyarısında bulunduklarını söyledi ve doğrudan Trump’tan müdahale etmesini istediklerini doğruladı.

Trump'tan dünya için çok tehlikeli bir çıkış! İlginizi Çekebilir Trump'tan dünya için çok tehlikeli bir çıkış!

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi Trump’la bir telefon görüşmesi yaptı. Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki liderin Trump yönetimine konuyu ele alma fırsatı verilmesi konusunda görüş birliğine vardıkları kaydedildi.

Ancak BM Güvenlik Konseyi’nin diğer dört üyesi, Mısır’a oylamanın yapılmaması halinde, tasarıyı kendilerinin oylamaya getireceği uyarısında bulundu.

Ve 45'inci ABD Başkanlığı için Trump son engeli de aşmayı başardı İlginizi Çekebilir Ve 45'inci ABD Başkanlığı için Trump son engeli de aşmayı başardı

Yeni Zelanda, Venezuela, Malezya ve Senegal, oylamayı konsey gündemine getirme haklarını saklı tuttuklarını açıkladı.

Bu dört ülkenin hiçbiri konseyin daimi üyelerinden değil.

Türkiye, İsrail'in Filistin topraklarında sürdürdüğü tüm yerleşim faaliyetlerini ‘uluslararası hukukun ihlali' olarak değerlendiriyor.

Uzakdoğu'da ciddi gerilim! Trump yüzünden savaş çıkacak İlginizi Çekebilir Uzakdoğu'da ciddi gerilim! Trump yüzünden savaş çıkacak

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...