Trump kendisini kıyasıya eleştiren Romney ile görüştü

ABD'de 20 Ocak'ta Beyaz Saray'a çıkacak Cumhuriyetçi Donald Trump ile kampanya döneminde kendisine şiddetle karşı çıkan Mitt Romney, bir araya geldi. Görüşme New Jersey’deki golf kulübünde gerçekleşti. Ana akım Cumhuriyetçi liderlerle uzlaşma yolu arayan Trump ve yardımcısı Mike Pence, eski Massachusetts Valisi Romney’i kapıda karşılayarak el sıkıştı.

Trump kendisini kıyasıya eleştiren Romney ile görüştü

Sıcak karşılanan Romney, seçim kampanyası sürecinde Trump'a destek vermemiş ve Cumhuriyetçi Partililer'e, siyaset tecrübesi olmayan milyarder emlâkçıya oy vermeme çağrısında bulunmuştu.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre; Romney, Mart ayında yaptığı bir konuşmada Donald Trump için “hilekâr” ve “düzenbaz” ifadelerini kullanmış, Trump da Romney için “köpek gibi boğazlandı” demiş ve kendisini “ezik” diye tanımlamıştı.

Bununla birlikte Trump'ın seçimleri kazanmasının ardından Mitt Romney kendisini arayarak kutladı. Bu aşamadan sonra ikilinin arasındaki buzların eridiği düşünülüyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI OLABİLİR

Trump'ın adalet bakanlığına aday gösterdiği Jeff Sessions, yeni başkana dışişleri bakanlığı görevi için Romney'i düşünmesinde ısrar etti.

Daha önce Trump'ın kabinesinde dışişleri bakanı olarak çok sayıda isim geçmişti. Bunlar arasında New York'un eski belediye başkanı Rudy Giuliani, George W. Bush döneminin eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi John Bolton, Senatör Bob Corker ve Güney Carolina Valisi Nikki Haley'in vardı.

Mitt Romney'nin dışişleri bakanı yapılması durumunda Donald Trump'la aralarında dış politika konusunda önemli bir görüş ayrılığı yaşanacak. Romney, Rusya'yı Amerika'nın bir numaralı düşmanı ilan etmişti.

Ancak Trump, IŞİD'le mücadelede Rusya'yla işbirliği önerisinde bulunmuş ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i liderliğinden övgüyle söz etmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...