Sözcü Plus Giriş

Türkiye’nin şiddetle karşı çıktığı Şii gruptan tedirgin eden açıklama!

Irak'ta 'son dakika' gelişmesi... Türkiye'nin IŞİD'den kaçan sivillere yönelik insanlık dışı eylemleri nedeniyle şiddetle karşı çıktığı Şii grup Haşdi Şabi (Halk Seferberlik Gücü - PMF), Musul Harekâtı'na katılacağını açıkladı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:26, 19/10/2016
Türkiye’nin şiddetle karşı çıktığı Şii gruptan tedirgin eden açıklama!

Reuters’ın haberine göre; büyük bölümü İran’ın eğittiği militanlardan oluşan Haşdi Şabi, Musul’un 55 km batısındaki Tel Afer kentine doğru ilerleyen Irak birliklerine destek olacaklarını açıkladı.

Tel Afer’in çoğunluğu hem Sünni hem Şii olan Türkmenlerden oluşan nüfusunun Şii kesimi, bölgenin 2014’te IŞİD’in eline geçmesinden sonra bu bölgeden kaçmıştı.

musul-korkulan-oluyor

Haşdi Şabi batı yönünden Musul’a doğru ilerleyen Irak ordusunu da desteklediklerini bildirdi.

Grubun internet sitesinde dün gece yer alan bir açıklamada, “PMF batı cephesindeki güvenlik güçlerini iki eksen üzerinden destekleyecek: Bunlardan biri Tel Afer diğeri ise Musul merkezine giden güçler olacak” dedi.

TÜM UYARILARA RAĞMEN…

PMF açıklaması, insan hakları gruplarının PMF militanlarının bu bölgede savaşa katılmasının mezhepsel şiddeti alevlendireceği uyarılarına rağmen gerçekleşti.

PMF biçimsel olarak Irak Başbakanı Haydar el Abadi’ye karşı sorumlu. Abadi, mezhep savaşı kaygılarını yatıştırmak için, Musul kentine sadece ordu ve polis güçlerinin girmesine izin verileceğini söylemişti.

cnn-grafik

Uluslararası Af Örgütü dün açıkladığı bir raporda Şii milislerin IŞİD’in elinde bulunan bölgelerden kaçan sivillere, insanlığa karşı suç tanımına girebilecek kadar ciddi insan hakları ihlallerinde bulunduklarını bildirmişti.

Birleşmiş Milletler Temmuz ayında, Şii milislerin Felluce’de 640 Sünni yetişkin ve erkek çocuğu kaçırdıklarını bildirmişti. Raporda milislerin elindeki 50 kişinin daha işkence ve yargısız infaza maruz kaldıkları belirtilmişti.

91968519_mosul_control_forces_624_turkish

SİVİLLER KAÇMAYA BAŞLADI

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM), yaklaşık 900 kişinin kentten ayrılarak Suriye’ye girdiğini açıkladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Musul’dan ayrılan sivillerin Suriye’de mülteci kampına yerleştirildiğini belirtti.

Bunun, kentten kaçan ilk büyük sivil grup olduğu bildiriliyor.

BBC muhabiri Richard Galpin, sivillerin bir süre burada tutulduktan sonra Irak içinde güvenli bir bölgeye yerleştirileceğini söyledi.

Galpin, “Sivillerin büyük gruplar halinde kenti terk etmesi, IŞİD’in kentten ayrılan kişlieri durduramadığı anlamına gelebilir” dedi.

İLGİLİ HABERIrak'ta son dakika... Musul operasyonunda kritik gelişme!Musul Harekâtı’nda ilk gün!

İLGİLİ HABERMusul Harekâtı ikinci gününde! İşte en kritik gelişmeler...Musul Harekâtı ikinci gününde! İşte en kritik gelişmeler…

İLGİLİ HABERMusul'da şehir içinden kritik bilgiler geliyor!Kimyasal saldırı tehdidi!

Yayınlanma Tarihi:11:14,