Uluslararası kuruluşlardan tepki yağıyor!

Uluslararası gazetecilik örgütleri ve insan hakları kuruluşları, Cumhuriyet'e yönelik bu sabah gerçekleştirilen operasyona tepki gösteriyor. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'dan da çok önemli bir açıklama geldi.

Uluslararası kuruluşlardan tepki yağıyor!

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Cumhuriyet Vakfı üyeleri ve gazete yöneticileri hakkındaki tasarruflara ilişkin tepkisini sosyal medyadan dile getirdi.

IPI’ın resmi Twitter hesabından, “Cumhuriyet gazetesi yazarlarının gözaltına alınması ve IPI Yönetim Kurulu Üyesi Kadri Gürsel’in evinin basılması ve hakkında gözaltı kararı verilmesine” yönelik tweet atıldı.

İLGİLİ HABERSon dakika... <a href=Dünya 'Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonu böyle gördü"/>Dünya ‘Cumhuriyet’e yönelik operasyonu böyle gördü!

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Türkiye Direktörü Emma Sinclair-Webb de, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Başka türlüsü kalmadığından… Hükümet yanlısı Türk medyası: PKK/Gülen bağlantıları iddiasıyla yayın yönetmeni dâhil Cumhuriyet gazetesinin 13 üst düzey yöneticisi hakkında gözaltı kararı verildi” yazdı.

AVRUPA’DAN PEŞ PEŞE TEPKİ

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri ise sosyal medya hesabından Cumhuriyet’e yönelik operasyona ilişkin tweet’leri paylaştı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland de, OHAL uygulamasında “aşırıya kaçılması” halinde AİHM önünde Türkiye’ye karşı çok sayıda dava açılabileceği uyarısında bulundu.

Jagland, Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyonun, OHAL uygulaması kapsamında yapılmış olsa da “ne derece orantılı bir önlem olduğu” konusunda önemli soru işaretleri bulunduğunu bildirdi.

İLGİLİ HABERSon dakika... Avrupa Konseyi'nden çok önemli 'Cumhuriyet' açıklamasıAvrupa Konseyi’nden çok önemli ‘Cumhuriyet’ açıklaması

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, KHK ile 15 “Kürt medyasının” kapatılmasının da “kaygı verici” olduğunu ifade etti.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “OHAL uygulamasına rağmen Türkiye için bağlayıcı olmaya devam ettiğini” hatırlatan Jagland, “şiddet ve terör eylemleri ile muhalif görüşler ve hükümete yönelik sert eleştiriler arasında çok itinalı bir ayrım yapılması gerektiğini” belirtti.

Jagland, ifade özgürlüğünün “demokratik bir toplumun en önemli temellerinden biri olduğunu” anımsattı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...