Yeni Zelanda’da çok büyük deprem

Yeni Zelanda'da 7.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntıdan sonra tsunami uyarısı yapılması nedeniyle ülkede panik havası hakim. İlk dalgalar Güney Adası kıyılarına ulaştı. Hafif atlatılan ilk tsunami dalgasının arkasının gelebileceği ve daha sert etki yapacağı yetkililer tarafından açıklandı.

Yeni Zelanda’da çok büyük deprem

Deprem Christchurch kentinin 91 km kuzeydoğusunda yerin 15 km altında gerçekleşti. Yerel saatle gece yarısından hemen sonra (TSİ 14.02) meydana gelen sarsıntıda, can veya mal kaybı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Yeni Zelandalı yetkililer depremden hemen sonra bölgede yaşayanlara tsunami tehlikesi nedeniyle kıyılardan uzaklaşmaları uyarısı yapmıştı.

İLK TSUNAMİ DALGASI ÜLKEYE ULAŞTI

Tsunami uyarıları doğru çıktı… Depremden iki saat sonra iki metre yüksekliğindeki ilk dalgalar Güney Adası üzerindeki Kaikoura’ya ulaştı.

Sivil Savunma ve Acil Durumlar Bakanlığı bir sonraki dalgaların Chatnam Adası’na kısa süre içinde ulaşacağı uyarısında bulundu. Önümüzdeki saatlerde insanların yüksek yerlere gitmeleri ve kıyılardan uzak durmaları istendi.

Twitter’da insanların dağlık bölgelere çıkmaya çalışırken araçlarla kuyruk oluşturduğuna dair paylaşımlar yapıldı.

DOĞU KIYILARININ TAMAMI TEHLİKE ALTINDA

Sivil savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından tsunaminin ülkenin tüm doğu kıyıları için tehlike taşıdığı açıklanırken, “İlk dalga çok büyük olmayabilir. Tsunaminin etkisini önümüzdeki saatlerde devam edecek” denildi.

 Bakanlık tsunami sırasında yapılması gerekenlerle ilgili Twitter’dan bir uyarı listesi yayınladı:

– Acilen en yakındaki yüksek yerlere çıkın ya da yapabildiğiniz kadar kıyılardan uzaklaşın. Mümkünse yürüyerek ya da bisikletle ulaşımınızı sağlayın

– Eğer bulunduğunuz yerden uzaklaşmak için yeterli vaktiniz yoksa üst katlara çıkın. Çatılara ya da ağaç tepelerine çıkabilirsiniz

– Tsunamiyi izlemek için sakın kıyılara gitmeyin!

– Radyoyu dinleyin ve acil durum servislerinden yapılacak talimatlara uyun

– Yetkililer güvenli olduğunu açıklamadan riskli bölgelere dönmeyin

DEPREM BAŞKENTTE DE HİSSEDİLDİ

Şiddetli deprem ülkenin tamamında hissedildi. Başken Wellington’da sirenler çaldı ve insanlar binalardan dışarıya kaçıştı.

İlk bilgilere göre depremin merkez üssü olan Cheviot kasabasında bazı binalarda hasar meydana geldi.

Depremden sonra sosyal medya kullanıcıları sarsıntının etkilerini gösteren fotoğraflar paylaştı.

Depremden sonra sosyal medya kullanıcıları sarsıntının etkilerini gösteren fotoğraflar paylaştı.

AFP’ye konuşan bir Christchurch sakini depremin çok uzun sürdüğünü ifade etti.

Twitter'da paylaşılan, depremin merkez üssüne yakın bir bölgede çekilen bu fotoğrafta asfalt yolda büyük yarıklar oluştuğu görülüyor.

Twitter’da paylaşılan, depremin merkez üssüne yakın bir bölgede çekilen bu fotoğrafta asfalt yolda büyük yarıklar oluştuğu görülüyor.

Ülkenin ikinci büyük kenti Christchurch’te 2011 yılında 6,3 büyüklüğünde meydana gelen depremde 185 kişi hayatını kaybetmişti.

84938204jda

Yeni Zelanda, Pasifik Okyanusu’nda “Ateş Çemberi” olarak adlandırılan sık sık depremlerin ve volkanik olayların yaşandığı, jeolojik açıdan hareketli bölgede yer alıyor.

DAKİKA BAŞI ARTÇI DEPREM OLUYOR

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi USGS’nin verilerine göre depremden hemen sonra, bölgede 6.2, 5.7, 5.8, 5.0, 4.9 ve 5.2 büyüklüğünde artçı sarsıntılar yaşandı. Depremin üzerinden 1.5 saat geçmesine rağmen bölgede dakika başı büyük artçı depremler meydana geliyor.

yeni-zelanda-depremler

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...