Suriye muhalefetinde ‘‘temsilci’’ krizi

Suriye muhalefetinde ‘‘temsilci’’ krizi

Suriye muhalefetinde ‘‘temsilci’’ krizi

Suriye'de, islamcı örgütlerin ağırlıklı olarak yer aldığı muhalefette "temsil" krizi ortaya çıktı. Baş görüşmeci Muhammed Aluş'un istifasından sonra delegasyon başkanı Asaad al-Zoubi'nin de ayrılması bekleniyor.

Baş temsilcisi Muhammed Aluş, görüşmelerin verimsiz geçtiği ve istenilen hedeflere ulaşmadığı gerekçesiyle Pazar günü istifa etmesi, grup içindeki rahatsızlığın yansıması olarak yorumlanmıştı. Yapılan açıklamaya göre Aluş, görüşme komitesindeki Ceyşül İslam örgütü temsilciliğini sürdürecek.Görüşme komitesinin sözcüsü Salim Muslat, Aluş'un görüşmelerin başarısız bulunduğu yolundaki eleştirilerin ardından istifa etmesi üzerine, bir sonraki toplantıda yalnızca kimin görüşmelere devam edeceği değil, başka konuların da ele alınacağını söyledi.

Muslat, "Bütün bu olup bitenler, Suriyelilerin, uluslararası toplumun gösterdiği kötü performanstan dolayı duyduğu bıkkınlığın sonucudur. Önümüzdeki toplantıda birçok konuda karar alınacaktır" dedi.

Muhalefet kaynaklarına göre, Aluş'un ayrılması sonrasında, muhalefeti Cenevre'de temsil eden delegasyon başkanı Özgür suriye Ordusu Generali Asaad al-Zoubi'nin de görevini bırakmasının gündeme geldi. Muhalefette, baş görüşmeci ve delegasyon başının diplomasi konusunda deneyimli ve uluslararası hukuk konusunda uzmanlar olması gerektiği yolunda görüşün ağırlık kazandığı belirtildi.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...