Trump: Milyonlarca yasa dışı oy kullanıldı

ABD'de 8 Kasım'dan bu yana 20 gün geçti ama seçimin yankıları devam ediyor... Donald Trump halk oylamasında Hillary Clinton'ın gerisinde kalmasına sebep olarak "milyonlarca yasa dışı oy kullanılmasını" gösterdi. Ancak Trump böyle önemli bir iddia ortaya atmasına rağmen kanıt gösteremedi.

Trump: Milyonlarca yasa dışı oy kullanıldı

Donald Trump 8 Kasım’daki seçimlerde en fazla delege sayısını kazanarak ABD’nin yeni başkanı olmaya hak kazandı ancak halk oylarına bakıldığında Demokrat rakibi Hillary Clinton’ın iki milyon oy gerisinde kaldı.

Trump dün attığı tweetlerde, “Tüm ülke çapında delege seçimini kazanmış olmama ilaveten, milyonlarca insanın yasal olmayan yollarla verdiği oyları düşerseniz, halk oylamasını da kazandım. 15 eyalete gitmek yerine sadece 3-4 eyalete giderek kampanya yürütseydim benim için halk oylarını kazanmak delege kazanmaktan daha kolay olurdu. Daha kolayca ve ikna edici şekilde kazanmış olurdum (ama küçük eyaletler unutulmuş olurdu)” diye yazdı.

Trump’ın böyle bir büyük bir iddia ortaya atmasına rağmen kanıt göstermemesi eleştirilmesine neden oldu.

İLGİLİ HABERWisconsin eyaletindeki oyların yeniden sayılması talep edildiWisconsin eyaletindeki oyların yeniden sayılması talep edildi

Öte yandan Trump, üç eyalette oyların yeniden sayılacak olmasına da tepki gösterdi.

Geçen hafta Yeşiller Partisi’nden aday olan Jill Stein, Wisconsin, Michigan ve Pensilvanya eyaletlerinde oyların yeniden sayılması için başvuruda bulundu. Stein’in bu hamlesine Clinton cephesinden de destek geldi.

Trump yine Twitter üzerinden hem Stein’i hem de Clinton’ı hedef alan sözler sarf etti: “Yeşiller Partisi’nin dolandırıcılıkla ceplerini doldurmak için oyların yeniden sayılmasını istemelerine şimdi de çok kötü şekilde yenilen ve demoralize olan Demokratlar katıldı.”

İLGİLİ HABER'ABD seçimlerinde bilgisayar oyları hacklendi' iddiası ortaya atıldı‘ABD seçimlerinde bilgisayar oyları hacklendi’ iddiası ortaya atıldı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...