Sözcü Plus Giriş

Tunuslu general oğlunu IŞİD’den kurtarmak için Türkiye’ye geldi, havalimanı saldırısında hayatını kaybetti

IŞİD üyesi oğlunu kurtarmak için Türkiye'ye gelen Tunuslu Tuğgeneral Fathi Bayoudh, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırılarında hayatını kaybetti. Açıklama Tunus Dışişleri'nden geldi...

Güncellenme: 11:25, 30/06/2016
Tunuslu general oğlunu IŞİD’den kurtarmak için Türkiye’ye geldi, havalimanı saldırısında hayatını kaybetti

El Arabiya’nın haberine göre; Bakanlık, aynı zamanda doktor olan ve Tunus Askeri Hastanesi’nin çocuk bölümünün başında bulunan Bayoudh’un, ölen 42 kişi arasında yer aldığını duyurdu.

Tunus Üniversitesi’nde dersler de veren Bayoudh, iki yıldır oğlunu Suriye’den Tunus’a getirmek için çaba gösteriyordu.

Bayoudh Ailesine yakın bir kaynak, El Arabiya gazetesine şu bilgileri verdi:

“İki yıl önce Bayoudh’un eşi, bir telefon aldı. Telefondaki ses oğlunun Suriye’de olduğunu ve Tunuslu bir kadınla evlendiğini söylüyordu.”

Haberde, baba Bayoudh’un 30 yaşındaki oğlunu kısa süre önce IŞİD’den ayrılmaya ikna ettiği ve saygın bir doktor olarak, Tunuslu ve Türk yetkililerle bir anlaşma yaptıktan sonra oğlunu Tunus’a götürmek istediği belirtildi.

Anlaşmada, Bayoudh’un oğlunun Türkiye üzerinden Tunus’a nakledilmesini ve burada tutuklanarak, yargılanmasını sağlayacaktı.

Bayoudh’un oğlunun daha önce İsviçre’de tıp okuduğu ve Suriye’ye Türkiye üzerinden geçtiği aktarıldı.

El Arabiya’nın haberinde, Tunuslu yetkililerin, Bayoudh cenazesinin gönderilmesi ile birlikte oğul Bayoudh’un dönüşü için de Ankara ile temasta olduğu vurgulandı.

Yayınlanma Tarihi:07:52,