Türk Telekom’un internet kullanıcılarını takip edecek yazılım satın aldığı iddia edildi

Ekonomi dergisi Forbes, Türk Telekom'un ABD merkezli teknoloji firması Procera Networks'ten Türkiye'deki internet kullanıcılarının tüm hareketlerini takip edebilecek bir yazılım satın aldığını iddia etti.

Türk Telekom’un internet kullanıcılarını takip edecek yazılım satın aldığı iddia edildi

Türk Telekom'un, Türkiye'deki tüm internet kullanıcılarının bütün trafiğini kontrol etmeye, kimliklerini tespit etmeye ve şifrelerini öğrenmeye yönelik bir yazılım sipariş ettiği iddia edildi. Forbes dergisi muhabiri Thomas Fox-Brewster'ın haberine göre Türk Telekom yazılımın siparişini Ankara merkezli Sekom isimli şirket aracılığıyla ABD’li teknoloji firması Procera Networks’e verdi.

Bu haberi ortaya atan ise Procera’da 9 yıl çalıştıktan sonra istifa eden Kriss Andersten isimli İsveçli bir çalışan.

Andersten’e göre Türk Telekom'un satın almak istediği teknoloji, ilk bakışta kötü amaçlı yazılımları ortaya çıkarma ve veri güzergahını daha verimli kılma gibi “masum” işlevlere sahip olan “Derin Veri Analizi” veya Derinlemesine Paket İnceleme” (deep pocket inspection-DPI) gibi gözüküyordu. Ancak Andsten 4 Nisan’da şirketin dünya çapında tüm bürolarına e-mail atarak Türkiye’ye satılacak olan yazılımın şifrelenmemiş trafikte kullanıcı isimleri ve şifrelerinin tespitine imkan vereceği ve bu bilgilerin Türk hükümetine verileceği uyarısını yaptı.

6 MÜHENDİS İSTİFA ETTİ

Habere göre İsveçli mühendislerin karşı çıkmasına hatta 6 mühendisin istifa etmesine rağmen çalışmalar devam etti.

İLGİLİ HABERBorç iki Türk bankasının sırtındaBorç iki Türk bankasının sırtında

Andsten’in anlattığına göre Türk Telekom kullanıcıların IP adresinin, hangi siteleri ne zaman ziyaret ettiklerinin tespitini de istiyordu.

Konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınan Procera’nın sözcüsü email aracılığıyla şu açıklamayı yaptı: “Procera Networks tüm dünyada insan haklarının güçlü bir savunucusu olmuştur. Telekom operatörlerine, işlerini daha etkin şekilde yapabilmeleri ve müşterilerine iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmeleri için teknolojik destek sunuyoruz. Gözetleme yapmaları için teknoloji sağlamıyoruz.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...