Sözcü Plus Giriş

Uluslararası Af Örgütü: Türkiye sınır kapılarını açmalı

Binlerce insanın sınırın Suriye tarafında kötü koşullarda sıkıştığı belirtildi

Güncellenme: 11:07, 23/02/2016
Uluslararası Af Örgütü: Türkiye sınır kapılarını açmalı

Uluslararası Af Örgütü, Öncüpınar/Bab al-Selam sınır geçişindeki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, “Türkiyeli yetkililer, geçen iki haftada kuzey Halep kırsalının yoğun bombalanmasından kaçan, acil tıbbi bakım ihtiyacı olan yaralı sivillerin girişine engel olmuştur. Sınır kapıları çatışmadan kaçan herkese açılmalıdır” dedi.

Örgüt ayrıca, “Güvenlik güçlerinin, sınırı gayriresmi bir şekilde geçmeye teşebbüs eden, aralarında çocukların da bulunduğu sivilleri vurduğunu ve yaraladığını” açıkladı.

Foto: Reuters

Af Örgütü Kriz Birimi Direktörü Tirana Hassan, “Konuştuğumuz insanlar, günlük hava saldırıları ve korkunç insani koşullar arasında sıkışıp kalan siviller için umutsuz durumun trajik bir resmini çizdi. Türkiye’nin son derece seçici uygulaması korkunç. Şiddetten kaçan herkes korunmasız durumda kalmışken, tıbbi tedavi için sadece durumu ciddi yaralıların girişine izin veriliyor.” açıklamasını yaptı.

Af Örgütü, sınır kapısının Suriye’deki çatışmadan kaçan herkese, özellikle evlerinde, hastanelerde ve okullarda günlük hava saldırılarının hedefi olan yaralı ve hasta sivillere açık kalması gerektiğini belirtti. Af Örgütü'nün görüştüğü Suriye'deki görgü tanıkları ve doktorlar ile yaralı yakınlarıyla Öncüpınar sınır kapısından geçmelerine izin verilmiş ailelerin beyanlarında binlerce Suriyeli'nin sınırın Suriye tarafında kötü koşullarda sıkıştığı ifade edildi.

YARALILAR SEVK EDİLMELİ

Af Örgütü'ne konuşan Azez'den bir doktor ise, “Pek çok hastane artık faal değil, bu nedenle biz tedavi sağlamakta güçlük çekiyoruz. Yeterli cerrahımız veya ekipmanımız yok. Yaralıları Suriye sınır geçişindeki Bab al-Selam'da bulunan hastaneye yerel ambulanslarla gönderiyor, Türkiye'ye sevk edilmelerini talep ediyoruz. Fakat bunların çoğu ciddi yaralanmalardan mustarip olmadığı gerekçesiyle geri gönderiliyor.” görüşlerini paylaştı.

Foto: Reuters

Suriyeli doktorlar Uluslararası Af Örgütü'ne, yaralılar Bab al-Selam'daki sınır hastanesine vardığında, Türkiye'de hastanede tedavi görmeleri için Türkiyeli doktorlarının aralarından yaralı seçtiklerini açıkladı. Eğer yaralanmaları hayati tehlike içermiyor ve acil tedavi gerektirmiyorsa geri gönderiliyor. Suriye'deki kronik hastalıkları tedavi edecek tıbbi tesislerin yeterli ilaç veya ekipmanı olmamasına rağmen kanser hastaları ve diyaliz ihtiyacında olanların girişi engellendi.

GÜNDE İKİ SİVİL VURULUYOR

Azez'den bir doktor ve bir sağlık görevlisi de Uluslararası Af Örgütü'ne, Kilis sınırından kaçakçılar yardımıyla sınırı geçmeye çalışan Suriyelilerin güvenlik güçleri tarafından vurulduğunu söyledi.

Foto: Reuters

Dünyada en fazla mülteci bulunduran Türkiye'de 2.6 milyondan fazla Suriyeli mülteci var. Birleşmiş Milletler tahminlerine göre son iki haftada sınıra, aralarında Rusya silahlı güçleri ve içinde Arap ve Kürt silahlı grupları bulunduran Suriye Demokratik Güçleri'nin de bulunduğu Suriye hükümeti ve müttefik kuvvetleri tarafından Halep'in kuzeyindeki muhaliflerin elindeki noktalara yoğun yer ve hava saldırılarından kaçan 58 bine yakın kişiye ulaştı.