Sözcü Plus Giriş

Yağcılar: Cumhurbaşkanı Thaçi`yle Kosovalı Türk toplumu daha iyi bir dönem bekliyor

Yağcılar: Cumhurbaşkanı Thaçi`yle Kosovalı Türk toplumu daha iyi bir dönem bekliyor

Güncellenme: 19:28, 27/02/2016
Yağcılar: Cumhurbaşkanı Thaçi`yle Kosovalı Türk toplumu daha iyi bir dönem bekliyor

Enis Tabak Prizren, 27 Şubat, (DHA)-Kosova`da dün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminde Haşim Taçi`nin kazanmasının ardından, Thaçi`nin cumhurbaşkanı seçilmesi yönünde oy kullan Kosova Demokratik Türk Partisi – KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, “Kosova cumhurbaşkanının seçilmesinin Kosova siyasi istikrarı açısından önemlidir” dedi.
Kosova Meclisi`nin olağan genel kurul toplantısında yapılan oylamanın 3`üncü turunda 71 oyla Kosova`nın 3`üncü cumhurbaşkanı seçilen Haşim Thaçi`nin cumhurbaşkanı olarak seçilmesini DHA`ya değerlendiren Yağcılar şunları kaydetti:
“Yeni cumhurbaşkanının seçilmesinin ardından KDTP olarak her zaman Kosova`nın kalkınması, gelişmesi, güçlü olması ve istikrarlı bir ortamın olması için desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Kosova Türk toplumunun yegane partisi olarak milletvekillerimizle birlikte oylarımızı Haşim Thaçi`den yana kullanarak destek verdik ve her zaman da desteklerimizi sunmaya devam edeceğiz. Uzun yıllar Haşim Thaçi`nin başında bulunduğu partiyle koalisyon ortağı olarak hükümette yer aldık ve birlikte uzun yıllar çalışma fırsatı bulduk. Kosova`nın kalkınması için destekte bulunduk. Siyasi backgroundu olan bir siyasetçi olarak Kosova`nın hem geçmişiyle ilgili hem de uzun yıllardır siyasetin içerisinde olan bir kişi olarak yeni cumhurbaşkanımız Kosova`nın gelişmesinde kalkınmasında ve uluslararası platformda yeni bir ivme verecektir. Diğer taraftan da önceki cumhurbaşkanlara nazaran inanıyoruz ki topluluklara da ayrı bir önem verecektir. Yaptığımız görüşmelerde biz bunları kendisinden duyduk ve bu destekleri gerçekleştireceğine inanıyoruz. Bunla ilgili her hangi bir tereddütümüz yok zaten çünkü uzun yıllar birlikte koalisyon hükümetinde yer aldık ve topluluklara olan desteğini biliyorum. Dolayısıyla Kosova`yı ve Kosovalı Türk toplumunu daha iyi bir dönemin beklediğini söyleyebilirim”
DHA