Sözcü Plus Giriş

Youtube’u en etkin kullanan 10 politikacı

Youtube’u en etkin kullanan 10 politikacı

Güncellenme: 22:55, 24/03/2016
Youtube’u en etkin kullanan 10 politikacı

Video paylaşım sitesi Youtube, Facebook'un yanı sıra en etkili sosyal paylaşım ağları arasında bulunuyor. Bild Online'de yer alan habere göre, politikacıların şimdilik pek etkin olarak kullanmadığı Youtube da giderek politikacıların ilgi alanına giriyor. Dünya genelinde hangi hükümet ve devlet başkanının Youtubu etkin kullandığını araştıran Amerikan PR şirketi Burson-Marsteller'e göre ilk 10'a giren politikacılar ve takipçi sayıları şöyle:
10.sırada Ürdün Kraliçesi Rania
Ülkesinin uluslararası arenadaki sesi olan 45 yaşındaki Ürdün Kraliçesi Rania Youtube'u kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması ve çocuk istismarının önlenmesi amacıyla kullanıyor. Kraliçe Rania'nın takipçi sayısı 43 bin 43.
youtube.com/QueenRania
9.sırada Hindistan Başbakanı Narendra Modi
Hindistan başbakanı Modi, resmi sitesinden hemen her gün video mesajı paylaşıyor. Takipçi sayısı 57 bin 135.
youtube.com/PMOfficeIndia
8.sırada Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi
2011 yılından itibaren Youtube Mısır'da en önemli politik iletişim arcı olarak kullanılmaya başlandı. Sisi'yi 58 bin 32 kişi takip ediyor.
youtube.com/alsisiofficial
7.sırada Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto
Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto'yu Youtube'de 79 bin 270 kişi sürekli izliyor.
youtube.com/GobiernoFederal
6.sırada Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri
Kısa süre önce ABD Devlet Başkanı Barack Obama'yı Youtube'de canlı olarak karşılayan Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri'nin takipçi sayısı 88 bin 255.
youtube.com/CasaRosada
5.sırada Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis
Papa Francis hemen hemen tüm etkinliklerini Youtube üzerinden İngilizce hesabından canlı yayınlıyor. Papanın İtalyanca hesabı 23.sırada bulunuyor. Papa Francis'in İngilizce hesabını 141 bin 120 kişi izliyor.
youtube.com/Vatican
4.sırada İngiltere Kraliyet Ailesi
İngiltere'de politikacılardan ziyade Kraliyet ailesi Youtube'de daha etkin. Kraliçe Elizabeth'i 149 bin 30 kişi takip ederken, İngiltere hükümetinin takipçi sayısı 7 binin ltında bulunuyor.
youtube.com/TheRoyalChannel
3.sırada Hindistan Başbakanı Modi'nin kişisel hesabı
Hindistan Başbakanı Modi'nin kişisel hesabını takip edenlerin sayısı resmi hesabını izleyenlerden daha çok. Modi'nin kişisel hesabını 315 bin 348 kişi izliyor.
youtube.com/NarendraModi
1.ve 2.sırada Barack Obama ve Beyaz Saray
Youtube'u en etkin kullanan dünya lideri Barack Obama. ABD Devlet Başkanı Obama'yı kişisel hesabından 532 bin 192 kişi takip ederken, Beyaz Saray hesabını 682 bin 790 kişi izliyor. Obama, iktidardaki bpolitikacılar arasında videosu en çok izlenen kişi olarak da biliniyor. Obama'nın Ellen DeGeneres Schow'da dans ettiği videoyu 13 milyondan fazla kişi izlemiş.
youtube.com/BarackObama ve youtube.com/WhiteHouse

DHA