Sözcü Plus Giriş

Zimbabwe Amerikan uçağına el koydu

Zimbabwe’de ceset ve milyonlarca Güney Afrika Rand'ı taşıyan Amerika kayıtlı kargo uçağına el konuldu

Güncellenme: 14:22, 16/02/2016
Zimbabwe Amerikan uçağına el koydu

The Herald Gazetesi'nin haberine göre, Almanya'dan kalkan MD-11 Trijet uçağının son rotası Güney Afrika idi.

Zimbabwe Havacılık Otoritesi Genel Müdürü David Chawota, uçaktaki cesedin kaçak bir yolcuya ait olduğunu ve Güney Afrika Merkez Bankası'nin milyonlarca randına (62 bin 500 dolar) şu anda el konulduğunu ifade etti. Esrarengiz uçağın Floria merkezli Western Global Airlines'a kayıtlı olduğunu yazan The Herald, uçağın halen Harare Havaalanı'nda bekletildiğini rapor etti.

Zimbabwe polisi ise olayı soruşturduğunu, kısa zamanda ayrıltılı bilgi vereceğini duyurdu. Harare polisi, mürettebatın cesetten haberlerinin olmadığını, inişten sonra uçağın gövdesine sıçrayan kandan uçağın iniş takımlarına gizlenen kaçak yolcuyu farkettiklerini ifade etti. Kaçak yolcunun kimliğini henüz tespit edemediklerini açıklayan Western Global Airlines şu açıklamayı yaptı: “Uçak İngiliz Merkezli Network Airline Management firmasına kiralandı. Firma Güney Afrika Merkez Bankası'nın kargosunu taşıyordu. Kaçak yolcu uçağa Harare'den önceki yakıt için inilen yerde girmiş olabilir.”

Güney Afrika'nın Zimbabwe Büyükelçisi Vusi Mavimbela ise kargonun Merkez Bankası'na ait olduğunu doğrularken, sorunun çözülmesi için hükümet ile görüştüklerini belirterek, detay vermekten kaçındı. Herald'e göre, uçağın mürettebatı, iki Amerikan, bir Güney Afrikalı ve bir Pakistanlıdan oluşuyor.

CİHAN

Yayınlanma Tarihi:14:20,