Sözcü Plus Giriş

4 sendikadan çağrı: Norm kadroların güncellenmesi gerek

MEB, iki gün önce yayınladığı genelgede norm kadroların atanacağını açıklarken, dört eğitim sendikası da norm kadroların güncellenmeden atanması durumunda ciddi sıkıntılara yol açacağı konusunda birleşti. Hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen de norm kadrolarının güncellenmesi gerektiğini, aksi takdirde mağduriyetlere neden olacağını vurguladı.

Sozcu.com.tr
16:06 -
4 sendikadan çağrı: Norm kadroların güncellenmesi gerek

Darbe girişimi sonrası binlerce öğretmenin açığa alınmasının ardından öğretmen açığının kapanması için norm fazlası kadronun kullanılması gündeme gelirken, MEB de pazartesi günü yayınladığı genelgede ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarına 23 Eylül’e kadar başvuru yapması gerektiğini belirtti. Bununla birlikte dört eğitim sendikası atamalar için norm kadro listesinin güncellenmesi gerektiği konusunda birleşti.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, norm kadro güncellenmesi yapılmadan atama yapılmasının birçok sıkıntıya yol açacağını belirterek, “Böylece boşalan okullarda öğretmen ihtiyacı olacak. Bu nedenle önce güncelleme sonra da atama yapılmalı” diye konuştu.

EĞİTİM-İŞ: SAĞLIKLI DEĞİL

Eğitim-İş Mesleki Teknik Eğitim Komisyonu Koordinatörü ve 2 no.lu Şube Yöneticisi Ahmet Güngör de iki gün önce sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, norm fazlası öğretmenleri dağıtmak için bu listenin güncellenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Geçen yılki tespite göre dağıtım yapmak sağlıklı ve mantıklı değil. Bu ciddi bir sorun” diye konuşmuştu.

EĞİTİM BİR-SEN: “YENİ MAĞDURİYETLERE YOL AÇABİLİR”

Diğer yandan, hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen de norm kadroların güncelleşmesi gerektiğini düşünüyor.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Abdullah Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 19 Eylül 2016 tarihinde yayımladığı genelgeyle norm fazlası öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerini yapmak isteğini, ancak norm kadrolar güncellenmeden söz konusu işlemin uygulanmasının yeni mağduriyetlere neden olabileceğini ifade etti. Bu şekilde yapılacak bir uygulamanın öğretmen ihtiyacı olan eğitim kurumlarının sorunlarına çözüm getirmeyeceğine işaret eden Başkan Çelik, “2016 yılı yaz döneminde uygulanan isteğe bağlı yer değişikliği ve mazerete bağlı yer değişikliği işlemlerinin yapılmış olması ve bunun yanında çok sayıda terör örgütü mensubu öğretmenin görevden uzaklaştırılması kamu görevinden çıkarılması nedeniyle norm kadro güncellenmesine ihtiyaç duyulduğu aşikardır.

MEB’E BAŞVURUDA BULUNDU

Nitekim Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin 26. maddesinde, ‘Eğitim kurumlarının norm kadro sayılarının bu yönetmelikte belirlenen norm kadro kriterleri çerçevesinde değişmesi halinde, değişikliğe konu olan eğitim kuramlarının norm kadro sayıları bakanlığın uygun gördüğü tarihlerde yeniden belirlenir. Yeni açılan eğitim kurumlan ile yeni derslik/şube açılan veya kapatılan mevcut eğitim kurumlarının norm kadrolan süre aranmaksızın belirlenir. Eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmen norm kadro sayılarının azalması nedeniyle norm kadro fazlası olan yönetici ve öğretmenler hakkında, ilgili atama ve yer değiştirme mevzuatı hükümleri uygulanır' hükmü mevcuttur. Bakanlıkça norm kadro sayılarının yeniden belirlenmesinin önünde hukuki bir engel bulunmamaktadır. Bu hususta genel merkezimiz, bakanlığa yazılı başvuruda bulunarak, eğitim kurumlarında norm kadro sayılarının güncellenmesini, söz konusu genelgenin güncelleme sonrasında yürürlüğe konulmasını istedik” diye konuştu.

TÜRK EĞİTİM SEN: DOĞRU DEĞİL

Türk Eğitim Sen de yaptığı açıklamada norm kadro sayılarının güncellemeleri yapılmadan, ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinin yapılması doğru olmadığını belirtti. Açıklamada, “İl Milli Eğitim Müdürlükleri norm kadro fazlası öğretmenler ile maaş karşılığını dolduramayan öğretmenleri, ihtiyaç bulunan okullara görevlendirmişlerdir. Bu sırada, norm fazlası öğretmenlerin ihtiyaç olan okul ve kurumlara atamaların yapılması sağlıklı bir sonuç doğurmayacaktır. Zira norm fazlası olan pek çok öğretmenin norm güncellemesi yapıldığında normun içine girebileceği bir vakıadır. Türk Eğitim-Sen olarak, ivedilikle norm kadro sayılarının güncellenmesi ve bu güncellemeden sonra münhal kadroların ilana çıkarılarak, yer değiştirmek isteyen ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin atamasının yapılması hususunda, MEB'e talepte bulunduk” denildi.

Son güncelleme: 16:08 21.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more